Žilina

Žilina je metropolí severozápadního Slovenska. Patří mezi největší slovenská města. Žilina je krajským městem stejnojmenného kraje a žije v ní víc než 83,5 tisíce obyvatel. Žilinský kraj zahrnuje významné historické oblasti Pováží, Kysuce, Liptov, Turiec a Oravu. Žilina je největším městem ležícím na Váhu. Bývá výchozím místem při cestách do nejzápadnějších slovenských hor.

Žilina: Město na Váhu

Žilina leží na soutoku Váhu s řekami Kysucou a Rajčiankou v nadmořské výšce 333 metry. Žilinská kotlina se rozkládá mezi pohořími Malá Fatra, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, Javorníky a Kysucká vrchovina.

Žilina je výchozím místem při dovolené na Malé Fatře.

Cesta do Žiliny

  • Cestování do Žiliny je snadné a rychlé, město leží necelých 50 kilometrů od hraničního přechodu Bumbálka.
  • Žilina je rovněž významným železničním uzlem, lze do ní cestovat přímými rychlíky z Česka.

Žilina má pěkně upravenou pěší zónu, která vede od vlakového nádraží Národní ulicí na Hlinkovo náměstí, pokračuje Farskými schody na Mariánské náměstí, z něhož pokračuje na Štúrovo náměstí a Bernolákovu ulici.

Městská památková rezervace

Střed Žiliny byl v roce 1987 vyhlášen městskou památkovou rezervací. Tvoří ji čtvercové Mariánské náměstí, devět uliček z něj vycházejících a další ulice, které náměstí obkružují. Pro Mariánské náměstí jsou typické domy s předsunutým poschodími, která tvoří podloubí (slovensky lidově laubne). V podloubí bývaly obchody a řemeslné dílny. Domy s gotickými sklepy jsou dodnes zachované. Náměstí bylo založeno ve 13. století, ale v roce 1886 vyhořelo.

Nejcennější žilinské památky

  • Ve středu náměstí stojí plastika Neposkvrněné panny Marie (Immaculata). Byla postavena na počest rekatolizace v roce 1738. Na náměstí byly obnoveny i dvě historické studně.
  • Dům s číslem jedna je podle tradice radnice, slouží dodnes jako sídlo primátora Žiliny. Současná podoba je z roku 1890. Také radnice má původní gotické sklepy. Turistům se líbí zvonkohra na průčelí, která hraje vždy po odbití celé hodiny.
  • Vzácnou památkou je kostel svatého Pavla apoštola se dvěma věžemi z roku 1754 a jezuitský klášter.
  • Na místě, kde pravděpodobně stával žilinský hrad, byl okolo roku 1400 postaven kostel Nejsvětější Trojice. Původně gotický trojlodní kostel s 51 metrů vysokou věží byl přestavěn v renesančním slohu. V roce 2000 bylo pod kostel umístěno sousoší svatých Cyrila a Metoděje.
  • Vedle kostela stojí 46 metrů vysoká renesanční Burianova věž (asi 1530). Je považována za symbol Žiliny. Z věže, která se bjevila i na poštovní známce, bývá město nejčastěji foceno.

Dovolená v Žilině

Žilina je téměř „místem zaslíbeným“ pro turisty. Žilinští si toho jsou dobře vědomi, a tak je pro návštěvníky zajištěna dokonalá návštěvnická infrastruktura.

  • V severní části města – přímo nad centrem, se vypíná vrch Dubeň a na blízkém vrchu Straník jsou lyžařské vleky. Odtud také vzlétají vyznavači závěsného létání (nejlepší podmínky na Slovensku). Jestliže jsme přijeli do Žiliny za běžeckým lyžařským sportem, můžeme lyže „nazout“ na kterémkoliv kraji města.
  • Návštěvníci mají dostatek možností k výběru typu ubytování: hotely, penziony, privaty, motely, kempy – podle volby turistů.
  • V Žilině není problém se stravování: od provozoven bufetového typu pro rychlé občerstvení po restaurace se slovenskými nebo mezinárodními specialitamu. Proto si v Žilině můžeme dát pravé halušky s brynzou právě tak, jako nějakou asijskou specialitu.
  • Žilina je výchozím místem do Malé Fatry (pravidelná autobusová doprava do Vrátne doliny).

Foto: Žilina je výchozím místem při dovolené na Malé Fatře. (sxc.hu)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno