Domů Co navštívit Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Bez předhůří a doslova přímo z roviny se tyčí úchvatná scenérie Vysokých Tater, nejmenších velehor světa s nejvyšším vrcholem Gerlachovským štítem, který byl v době společného státu s výškou 2655 metrů nad mořem nejvyšším bodem Československa. Jejich území je shodné s územím správního města Vysoké Tatry, které vytvořilo 15 tatranských osad.  Nejznámějšími středisky jsou Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica. Vysoké Tatry jsou národním bohatstvím Slovenska.

Vysoké Tatry: Velehory „nadosah“

Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím na Slovensku, a zároveň jsou nejvyšší v celém horském oblouku Karpat. Jsou nejnavštěvovanější lokalitouSlovenska. Je až unikátní, že se člověk dostane ve velmi krátkém čase z civilizované krajiny do vysokohorského prostředí s typickým reliéfem hor, jedinečnou faunou a flórou. 

Vysoké Tatry

Celá oblast je vyhlášena národním parkem. Tatranský národní park (TANAP) je s rozlohou 113 221 hektarů největším a nejstarším na Slovensku.

Vysoké Tatry skýtají také výborné podmínky pro rekreační i vysokohorskou turistiku, horolezecký sport, sjezdové i běžecké lyžování.

Díky zdravému prostředí a čistotě vzduchu byla už minulosti ve Vysokých Tatrách vystavěna sanatoria a zotavovací zdravotnická zařízení. Léčí se zde především dýchací potíže, astma, tuberkulóza a gynekologické potíže.

Nepojistit se může přijít draho

Výstupy na vrcholy hor jsou atraktivní po celý rok. Pro pohyb v horách je však třeba mít speciální připojištění, které kryje případný zásah horské služby. V cestovním pojištění není zahrnuto. Pojistné lze zaplatit na různých místech ve všech tatranských středicích.

Ne všechny štíty jsou přístupné jednotlivcům, na některé se lze dostat jen s horským vůdcem. Nejvyšší Gerlachovský štít lze zdolat také jen s certifikovaným průvodcem.

Vysoké Tatry: Zajímavosti

  • Horské chaty a turistické útulky začaly ve Vysokých Tatrách vznikat v minulém století. První z nich byla kamenná chata na Hrebienku, známá jako Rainerův útulek, postavená v roce 1863. Jedna z nejznámějších tatranských chat vznikla v roce 1899 a nese jméno svého zakladatele Edmunda Téryho. V nadmořské výšce 2015 metrů je Téryho chata nejvýše položenou tatranskou chatou s celoročním provozem. Výš už je jen chata pod Rysy, ale ta je využívána převážně v letní sezóně.
  • Gerlachovský štít původně nepatřil mezi kandidáty na nejvyšší tatranský vrchol. O prvenství se „přely“ Kriváň, Lomnický štít a polský Ledový štít. Nejdříve vypadl ze hry Kriváň, a když měl Łudovít Greiner rozhodnout o prvenství mezi Lomnickým a Ledovým štítem, jeho měření ke všeobecnému překvapení ukázala, že nejvyšší je „outsider“ Gerlachovský štít.
  • Český štít (2520 m), v pořadí 22. nejvyšší vrchol Tater, a Česká dolina nemají s Čechy a s Čechami nic společného. Název vznikl špatným přepisem polského a zároveň goralského (místní nářečí) výrazu ciezki, tedy těžký nebo obtížný.
  • Nejfrekventovanější horská trasa, Tatranská magistrála, měří 46 kilometrů a k jejímu zdolání je zapotřebí čtyř až pěti dnů. Někdy se uvádí, že magistrála je dlouhá 70 km, a to tehdy, když se k ní počítají i cesty, které spojují horská střediska na jižní straně Západních Tater.
  • Horští nosiči, kteří dodnes z velké části zásobují vysokohorské chaty, nosí ve svých krosnách náklad kolem 60 kilogramů.
  • Tragickým dnem v dějinách Tater je 20. leden 1974. Tehdy spadly tři laviny a v nich zahynulo celkem 14 lidí. Nejhorší následky měla lavina, která spadla ze sedla Nad Skokom do Mengušovské doliny a zasypala dvě desítky studentů z Komárna, z nichž dvanáct jich v ní zahynulo.
  • Dalším nešťastným datem, ale bez obětí na lidských životech, byl 19. listopad 2004, kdy se Tatrami prohnala vichřice dosahující místy 237 kilometrů v hodině. Na rozloze 11 tisíc hektarů vyvrátila a položila lesní porosty jako zápalky“ a změnila vzhled tatranských úbočí k nepoznání. Kalamitní plochy byly asanovány.
  • V Tatrách žijí kamzíci patřící k jedinečnému poddruhu, který se jinde na Zemi nevyskytuje. Z větších zvířat žijí v Tatrách mimo jiné medvědi, vlci, rysi a vydry.

 

Tatranské vodopády

Výškový rekord mezi tatranskými vodopády drží osmdesátimetrový Kmeťov vodopád, kdysi považovaný za nejvyšší v celém bývalém Československu. Nachází se však mimo turistické trasy v Nefcerské dolině a proto nedosahuje takového věhlasu jako některé další. Časté jsou túry ke Studenovodským vodopádům poblíž chaty Hrebienok nad Starým Smokovcem, působivý je i Skok, ke kterému dojdeme nenáročnou vycházkou od Štrbského plesa kolem sportovního areálu v Mlynické dolině. Z dalších tatranských „stříbrných stužek“ patří k nejpůvabnějším Velický vodopád pod skalními srázy Gerlachu, připomínající spíše hedvábný nevěstin závoj, podobný je i malebný Hviezdoslavův vodopád v horní části Bielovodské doliny.

 

Foto: Vysoké Tatry (sxc.hu)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno