Město Trenčín je metropolí Trenčianského kraje. Město, jehož historie se začala psát ve druhém století po Kristu, se rozkládá v údolí řeky Váhu. Je obklopeno horami: Strážovskými vrchy z východu, Povážským Inovcem z jihu a Bílými Karpatami ze západu. V rámci hor se Trenčín náramně vyjímá. Ale to ještě není všechno. Přímo uprostřed města se jako perla v mušli nalézá hrad, největší městský hradní komplex na Slovensku.
Cesta do Trenčína
Jestliže jedeme na Slovensko a do Trenčína z Čech autem, jedeme směr Brno a Uherské Hradiště. V přejezdu hranice využijeme hraniční přechod ve Starém Hrozenkově. Trenčín je od hranice jen 20 kilometrů.

Když cestujeme po Slovensku, můžeme od Bratislavy nebo od Žiliny využít dálnici, je však třeba mít dálniční známku.
Do Trenčína se ale dostaneme přímými autobusy.
Cestování vlakem je trochu komplikovanější, musíme se dostat do Púchova a tam přestoupit na vlak do Trenčína, přímý spoj není.
Historie Trenčína
- Archeologické nálezy dokazují, žebyla oblast osídlena už ve starší době kamenné.
- Na co jsou Trenčínští hrdí, je originální doklad o přítomnost římských legionářů na území. Tím je římský nápis vytesaný do trenčínské hradní skály. Připomíná vítězství Marka Aurelia nad Kvády v roce 179.
- Počátky osady u vážského brodu jsou připomínané v roce 1111.
- Rozvoj byl vždy spjat s historií trenčínského hradu. K největšímu rozkvětu došlo po roce 1275, hdy se majitelem hradu stal Matúš Čák, kterému ostatně patřilo skoro celé území dnešního Slovenska.
- Ve středověku se Trenčínu dostalo různých výsad a práv. Nastal rozvoj řemesel a obchodu, konaly se výroční trhy a od roku 1380 se v Trenčíně vařilo pivo.
- Král Zikmund povýšil v roce 1412 Trenčín na svobodné královské město.
- Od druhé poloviny 19. století je Trenčín obchodním a průmyslovým centrem Pováží.
Trenčín: Moderní dynamické město
V současné době žije v Trenčíně přibližně 60 tisíc obyvatel. Město se díky své poloze (Váh, dálnice)dynamicky rozvíjí. V Trenčíně sídlí dvě vysoké školy: Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a pobočka americké City University Bellevue.
Trenčín, město zábavy
Do Trenčína ročně přijíždějí tisíce návštěvníků. Chtějí vidět Trenčínský hrad a hradní skálu s nápisem, ale právě tak je lákají zdejší muzea a galerie. Nejvíc návštěvníků má město v létě. Koná se zde například:
- největší open-air festival na Slovensku Pohoda,
- filmový festival ArtFilm,
- srpnové Trenčínské historické a hradní slavnosti.
- Na podzim je pořádán festival tradiční lidové zábavy Při Trenčianskej bráně.
Výlety do okolí
Okolí Trenčína skýtá příležitosti k zajímavým výletům.
- Například v obci Mníchova Lehota se nachází nejvýš položená železniční stanice kraje.
- Obec je zároveň výchozím místě pro zdolání Inovce, nejvyššího vrchu v okolí Trenčína.
- Navštívit lze i nejstarší poutní místo na Slovensku Skalku nad Váhom.
- Atraktivní je rovněž návštěva nedalekých Trenčianských Teplic, lázní s bohatými minerálními prameny a s mnoha možnostmi relaxace.
Foto: Trenčín s hradem (sxc.hu)