Termály na Slovensku

Termální prameny patří k přírodnímu bohatství Slovenska. V místech jejich výskytu byly už v historii využívány k léčebným účelům. Mnohé slovenské město má přídomek „lázeňské“.  A nejsou výjimkou ani obce, které vyrostly jenom díky pramenům. Jenom s léčebným programem by však v současné době slovenské lázně nevystačily. Proto své klientele nabízejí i relaxační a wellness pobyty. Dobu pobytu si v takovém případě mohou návštěvníci zvolit podle svého přání.

Na Slovensko do termálů

Podle zveřejňovaných odhadů je Slovensku na čtrnáct set využívaných termálních pramenů. V jejich blízkosti byly vybudovány léčebné lázně (slovensky kúpele) nebo jsou využívány jen k rekreačním účelům. Některá slovenská lázeňská města jsou známa když ne po celém světě, tak alespoň v Evropě.

Lázeňské a historické město Bardejov.

V blízkosti termálních lázní někdy bývají i veřejná koupaliště, aquaparky s moderní vodní zábavou, aby se mohly zabavit i děti nebo dorůstající mládež.

Na Slovensku lze léčit rozličné choroby. V takovém případě lékař vždy vybere konkrétní místo nebo doporučí vhodnou oblast.

Návštěvníkům, kteří hledají jen krátkodobý odpočinek, relaxaci a wellness služby na tom příliš nezáleží. Přesto je však vhodné, když si pobyt v nějakém lázeňském zařízení sami vybereme, seznámit se s možnými kontraindikacemi. Existují třeba chronické nemoci, při nichž je koupání v minerální teplé vodě nevhodné.

Nejznámější slovenské lázně

Piešťany

  • Piešťany (v dobách společného státu se jim nehezky česky říkalo Píšťany) mají světové renomé. K léčbě především pohybových problémů se využívá geotermální voda s unikátním složením. Pro Piešťany jsou také charakteristické zábaly a koupele s využitím léčivého sirného bahna.

Trenčianske Teplice

  • Trenčianske Teplice, okres Trenčín. Lázně se nacházejí v krásném prostředí Strážovských vrchů. Jedny z nejstarších a nejvyhledávanějších slovenských lázní. K léčebným a rehabilitačním účelům jsou využívány horké prameny. Lázním se pro zachovalé přírodní prostředí říká Parla Karpat.

Bardejov

  • Okresní město v Košickém kraji. Termální prameny se v Bardejově podle dochovaných záznamů využívaly k léčbě už v polovině 13. století. Od 15. století je zde prováděna cílená systematická léčba. Víc o Bardejove ZDE.

Rajecké Teplice

  • Lázeňské město Rajecké Teplice se nachází v žilinskémokrese a kraji. Alkalické termální prameny se k léčbě využívají od 14. století.

Dudince

  • Lázně Dudince se nacházejí v Banskobystrickém kraji na úpatí Krupinské kotliny. Velmi oblíbené lázně, kde nacházejí úlevu především pacienti s pohybovými problémy. Vhodné místo k rehabilitaci a relaxaci.

Bojnice

  • Městečko Bojnice se nachází poblíž okresního města Prievidza. Teplé sirné prameny jsou známy již ze středověku. V Bojnicích je krásný zámek a nejstarší a největší slovenská zoo. Víc o Bojnicích ZDE.

Turčianske Teplice

  • Podle horkých pramenů dostalo město své jméno Teplice. Prameny  jsou připomínány už ve 13. století. Údajně se zde v roce 1423 koupal i král Zikmund.

Vyšné Ružbachy

  • Vyšné Ružbachy v Prešovském kraji lákají především unikátním kráterem s minerální vodou. Městečko leží v krásné horské přírodě na rozhraní Tatranského a Pieninského národního parku. Prameny minerální vody jsou jednou ze zajímavostí Pieninského NP.

Brusno

  • Lázně Brusno leží v tichém zalesněném údolí potoka Brusnianka. Návštěva lázní je spojována s poznáním Nízkých Tater, pod nimiž se nacházejí.

Červený Kláštor Smerdžonka

  • Lázně v Červeném Kláštoru patří k mladším rehabilitačním lázeňským zařízením. Nacházejí se pod Třemi korunami, což je dominanta Pienin, uprostřed národního parku. Do lázní přijíždějí hlavně ti, kteří hledají klid, relaxaci a duševní odpočinek.

Sliač

  • Lázně ve Sliači ve zvolenském okrese v Banskobystrickém kraji patří ke světoznámým slovenským lázním. Klimatické podmínky, celoročně příznivé, řadí lázně Sliač  mezi nejnavštěvovanější.

Lúčky

  • Lázně Lúčky v Žilinském kraji v okrese Ružomberok patří k místům s nejstarší lázeňkou tradicí na Slovensku. Přijíždějí sem zejména ženy s gynekologickými chorobami.

Sklené Teplice

  • Jak z názvu Skelné Teplice vyplývá, je v tomto městě v Banskobystrickém kraji tradice lázeňství tradiční. Teplé prameny a krásné přírodní prostředí lákají návštěvníky i v současné době.

Smrdáky

  • Lázeňské městečko Smrdáky v Trnavském kraji nemá svůj název náhodou. Zapříčinila se o něj léčivá minerální voda s typickým sirovodíkovým zápachem, které jsou však léčivé. Jejich síla zaznamenána už v 16. století.

Číž

  • Lázně Číž leží na jižním Slovensku v okrese Rimavská Sobota. Na jejím rozvoji se kladně podílel objev slaných termálních pramenů s vyšším obsahem bromu a jodu. Lázně Číž jsou známé od 19. století.

Kováčová

  • Lázně Kováčová se nacházejí severozápadně od Zvolena pod výběžky Kremnického pohoří. V lázních se léčí lidé s pohybovými problémy a nervovými potížemi. Kromě vody léčí i krásné přírodní prostředí.

Nimnica

  • Léčivé uhličité prameny byly objeveny až počátkem 50. let 20. století.  Lázně v Nimnici v Trenčianském kraji, okres Púchov. Proto patří k nejmladším lázeňským místům.  Léčí se zde mimo jiné pacienti po onkologické terapii a lidé s problémy oběhové soustavy.

 

Foto: Lázeňské město Bardejov (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno