Abychom viděli „veleznámé“ Štrbské pleso, nemusíme být ani trochu tělesně zdatní. Štrbské pleso, respektive obec Štrbské Pleso, mohou navštívit i imobilní nebo rodiny s dětskými kočárky. Jejich zážitek bude krásný, i když se nevydají na žádnou horskou túru. Ke Štrbskému plesu je možno dojet autem, autobusem i vlakem. Štrbské pleso je obklopeno úchvatnými ostrými štíty a lze u něj nalézt vše, co patří k vysokohorskému středisku.
Cesta ke Štrbskému plesu
- Ke Štrbskému plesu se dostaneme z Liptovského Mikuláše po D1,před Štrbou odbočit podle směrovek.
Štrbské pleso Nebo je možno přijet od Popradu přes Dolní a Starý Smokovec. Ve Štrbském Plese je velké záchytné parkoviště.
- Při cestování vlakem od České republiky vystoupíme ve stanici Štrba, z které vede do stanice Štrbské Pleso kuriózní ozubnicová dráha (z roku 1896).
Pěkná, i když delší, je také cesta z Popradu do Starého Smokovce, kde se Tatranská elektrická železnice spojuje s tratí od Tatranské Lomnice. Vysoké Tatry tvoří po celou dobu úchvatnou kulisu, protože se zvedají téměř z roviny.
Čistá voda plesa není bez života
Štrbské pleso je jedno z typických tatranských „ok“ a mezi ostatními plesy má druhou příčku co do velikosti. Je ledovcové původu a nemá žádný přítok ani odtok – výměna vody se děje v podzemí.
Štrbské pleso má plochu téměř 20 hektarů při délce 640 a šířce 600 metrů. Jeho nevětší hloubka je 20 metrů.
I kdyby to návštěvní řád TANAP nezakazoval, normální člověk by se v něm nemohl koupat ani při největším vedru. Průměrná teplota vody v plese je pouhých šest stupňů Celsia. Skoro polovinu roku (průměrně 155 dní) je Štrbské pleso pod ledem.
Chladná, ale především čistá voda plesa dává život poměrně pestré rybí společnosti. Odborníci uvádějí, že zde žijící síh severní maréna má nejčistší genetickou formu. Ve Štrbském plese také žijí štiky, plotice, hlavatky, pstruzi, jelci a okouni. Lovit se nesmí – jsme v národním parku.
Areál snov
Ke Štrbskému plesu přijíždějí i návštěvníci, kteří třeba ani nemají žádný vztah k horám, turistice nebo ke sportu. Ale i ty zaujme věhlasný Areál snov (česky Areál snů). Jedná se o komplex vystavěný pro mistrosvtví světa v klasickém lyžování, které se v Tatrách konalo v roce 1970. Z hlediska architektonického a urbanistického ztvárnění patří Areál snov ke „stavbám socialismu“, které obstály v čase.
Výlety v okolí
Ze Štrbského plesa je možno vyjet sedačkovou lanovkou k chatě na Solisku.
I méně zdatní chodci se mohou vydat po naučné stezce k Popradskému plesu, jsou to necelé čtyři kilometry. Tam je možno zhlédnout – kromě dalších tatranských scenérií – symbolický hřbitov (cintorín). Neslouží k pohřbívání, ale jsou na něm pomníčky obětem hor.
- Na Štrbském plese jsou dobré možnosti k ochutnání slovenských specialit, například halušek. Bývají zde také k mání různé lidové výrobky a ovčí produkty. Je však třeba počítat s vyšší cenou, což je ale běžné ve všech návštěvnicky exponovaných lokalitách.
Foto: Štrbské pleso (sxc.hu)