Spišský hrad patří mezi největší hradní komplexy v Evropě. A kdo ho alespoň jednou viděl, dodává, že Spišský hrad náleží také k těm nejkrásnějším. Impozantní, bílou barvou kamene až jiskřící Spišský hrad se vypíná asi dvě stě metrů nad okolní krajinou na nezalesněném kopci, takže je do dálky viditelný. Hrad patří mezi nejznámější turistické cíle na Slovensku.
Spišský hrad nelze minout
Spišský hrad, jeden z největších historických památkových klenotů Slovenska, je zapsán od roku 1993 na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Hradby kolem hradu zaujímají víc než čtyři hektaryplochy.

Spišský hrad se nachází v turisticky velmi vděčné lokalitě – Vysoké Tatry nadohled, poblíž Slovenský ráj, Spišská Nová Ves, Levoča.
Informace na cestu
Ke Spišskému hradu se dostaneme autem od Popradu po E50 přes Levoču (památky UNESCO) do Spišského Podhradí. Z Popradu to je asi 40 kilometrů. Ze Spišské Nové Vsi to je do Spišského Podhradí 25 kilometrů.
Cestující vlakem se dostanou ze Spišské Nové Vsi osobním vlakem do Spišských Vlachů, kde přesednou na vlak do Spišského Podhradí.
V cílové obci není třeba se ptát, hrad s rozsáhlými hradbami s bělavého travertinu nelze přehlédnout.
Spišský hrad: Historie
- První písemná zmínka je z roku 1209 v listině krále Ondřeje II., která dokládá existenci spišské župy.
- Když se tu pak usídlil po vpádu Tatarů spišský probošt, v nejvyšší části hradu vybudoval třípodlažní honosný románský palác, dodnes udivující svou mohutností, a také velkou válcovitou věž, bránu a nezbytnou kapli.
- Pak hrad čekalo stavební gotické období, tehdy vzniklo předhradí dnes uváděné jako střední nádvoří, určené pro posádku a suchý obranný příkop včetně věžové brány na jižní straně.
- Spišský hrad na čas vlastnil od roku 1442 také Jan Jiskra z Brandýsa, kterého na Spiš povolala po smrti krále Zikmunda Alžběta, matka neplnoletého následníka uherského trůnu Ladislava Pohrobka. Ten objekt rozšířil na západním hradním svahu, když tu nechal postavit neobvyklé opevnění s věžemi a kruhovou pevností uvnitř chráněného území. Za časů Jiskry to byl prostor pro jeho tábořící vojska.
- Další z majitelů si však už nemohli dovolit vydržování hradní posádky a plocha byla využívána k hospodářským účelům. Vojenský hrad čekala přestavba na luxusní rodové sídlo. O to se postarali další majitelé bratři Imrich a Štefan Zápolští.
- Renesanční charakter dala hradu rodina Thurzovců.
- Posledním vlastníkem byl sedmihradský šlechtic Štefan Csáky. Postupně se ale rodina začala stěhovat do pohodlnějších zámků vystavěných v okolních vesnicích.
- Na začátku 18. století na opuštěném hradě zbylo jen pár vojáků. Požár z něj roku 1780 udělal ruinu. Dobyvatelům se to nepodařilo, ale oheň se stal jeho osudem.
Spišský hrad: Otevírací doba
Od 7. 3. do 31. 3.
Pondělí až neděle od 9.00 do 16.00 hodin. Poslední vstup v 15,00 hodin (bez zpřístupnění muzejní expozice). V případě špatného počasí je hrad uzavřen.
Od 1. 4. do 30. 4.
Pondělí až neděle od 9.00 do 17.00 hodin. Poslední vstup v 1600 hodin
Od 1. 5. do 30. 9.
Pondělí až neděle od 9.00 do 19,00 hodin. Poslední vstup v 18.00 hodin.
Od 1. 10. do 31. 10.
Pondělí až neděle od 9.00 do 17.00 hodin. Poslední vstup v 16.00 hodin.
Od 1. 11. do 30. 11.
Pondělí až neděle od 10.00 do 16.00 hodin. Poslední vstup v 15.00 hodin.
Od 1. 12. do 31. 12.
Zavřeno
Foto: Spišský hrad (sxc.hu)