Malá Fatra

Kdo prožije dovolenou na Malé Fatře, oblíbí si slovenské hory navždycky. A jestliže máme ve svém okolí člověka, kterému chceme lásku k horské turistice nenápadně „naočkovat“, vezměme ho na Malou Fatru. Malá Fatra dá zažít onen jedinečný pocit, který člověk má, když přechází po horském hřebeni z jednoho vrchu na druhý a pod ním se do všech stran otevírají daleké úchvatné typicky středohorské pohledy. Turistika v Malé Fatře nevyžaduje mimořádnou fyzickou zdatnost. Je to báječný cíl i pro aktivní dovolenou rodiny s čiperným trochu odrostlejšími dětmi.

Malá Fatra je skoro „za humny“

Malá Fatra je pohoří, které se rozkládá v žilinském okrese, severovýchodně od krajského města Žiliny.Malá Fatra je nejvýraznější dominantoupři pohledu z Moravskoslezských Beskyd směrem na Slovensko.

Malá Fatra

Pohoří je z České republiky velice dobře dostupné autem (z Prahy do Žiliny to je 412, z Brna jen 212 a z Ostravy pouhých 108 kilometrů). Do Žiliny je možno příjemně cestovat i vlakem (velký železniční uzel). Do turistického centra Malé Fatry Terchové (čteme měkce) to je 25 kilometrů. Silnice II. třídy i autobusové spoje z Žiliny jsou dobré.

  • Protože oblast tradičně žije z cestovního ruchu, je zde dostatek příležitostí k bytování –od autokempu přes četné penziony až po hotely. Cena se odvíjí od poskytovaného komfortu a sezony.

Velký Rozsutec – dominanta pohoří

V reliéru Malé Fatry vyniká především hrbolatá silueta skalnatého masívu Rozsutce. Přestože nejde v tomto pohoří o vrchol nejvyšší, je jeho symbolem a zároveň i jednou z nejhezčích hor Slovenska vůbec. Se svými 1610 metry zdaleka nedosahuje velikosti hor ve Vysokých Tatrách nebo Roháčích, jeho přechod však vzhledem ke skalnatému charakteru nepostrádá prvky vysokohorské turistiky včetně úseků zajištěných řetězy. Při sestupu zároveň nabízí scenérie soutěsek podobných Slovenskému ráji.

Terchová, rodiště Jánošíka

I když má turistické středisko Terchová čtyři tisíce obyvatel, zachovává ráz obce. Dědina má svého nesvatého patrona – v Terchové se v roce 1688 narodil legendární zbojník Juraj Jánošík (polapen a popraven 1713). Jánošík, který podle lidových mýtů „bohatým bral a chudým dával“ je stále považován za slovenského národního hrdinu. V Terchové má monumentální pomník.

  • Východiskem na většinu pěších túr je vesnice Štefanová, která tvoří závěr Vrátné doliny. Do Štefanové jezdí z Terchové autobusy.

Kouzlo krajina „fatranského typu“

Při horských túrách návštěvníky nejvíc okouzlují cesty vinoucí se po hřebeni. Rozhledy po okolních horách jsou charakteru středohorského, a právě podle tohoto pohoří jsou někdy jiné podobné regiony nazývány krajinou fatranského typu.

Lanovka vyveze pod Chleb

Jediným trochu méně příjemným momentem je nástup na hřebenovou túru, který vede – jak jinak – stále vzhůru. Kdo stoupat nemůže nebo nechce, může „nabrat výšku“ moderní lanovkou do sedla pod Chlebem.

  • Při nákupu jízdenky lze získat slevy (děti do šesti let zdarma, rodinné a skupinové jízdné). Je proto vhodné mít s sebou osobní doklad.

Od horní stanice lanovky se můžeme vydat doslova všemi směry. A všechny trasy budou úchvatné – jen nesmí pršet.

Tipy na túry a výlety

  • Od lanovky nejjednodušší je cesta na nejvyšší horu Malé Fatry Velký Kriváň. Zdatnější si mohou cestu protáhnout až k monumentální zřícenine hradu Strečna nad Váhem.
  • Asi nikdo si neodpustí výlet na Malý a Velký Rozsutec. Cesta vede z velké části po hřebeni, je to výlet, na který se nezapomíná.
  • Když si chceme některý den „odpočinout“ od vrcholových partií, nebo je špatná viditelnost,naplánujeme procházku tiesňavami (soutěskami) a Jánošíkovými dierami. Cesty proti vodě místy vedou po žebřících, roštech a řetězech, což se náramně líbí dětem.
  • Krásná je trasa k Šútovskému vodopádu – po cestě můžeme najít na horských loukách divoké orchideje. Ale pozor – Malá Fatra je národní park, takže jenom prohlížet a fotit.
  • V případě nepříznivého počasí je možno udělat si výlet do Dolného Kubína a na Oravský hrad.
  • O pár kilometrů proti proudu Oravy dál je obec Horná Lehota, ze které je možno doplout do Oravského Podzámku na pltích. Asi dvouhodinová plavba je hlavně pro děti a mládež velkým a neobvyklým zážitkem.
  • Vrátná dolina byla odjakživa mekkou lyžařů. V současné době je v oblasti možno využívat několik dobře udržovaných sjezdovek (Ski areál Vrátná a Poludňový dvůr). Lyžařské podmínky jsou velmi dobré.

Foto: Malá Fatra (freeimages.com)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno