Slovensko je sice malá země, ale v zimní sezoně, která láká především lyžaře, nabízí velmi širokounabídku možností, jak a kde strávit zimní dovolenou. Nejznámějšími centry zimních sportů jsou Vysoké a Nízké Tatry, ale dobře si zalyžovat, a za výrazně nižší cenu, je možno v mnoha slovenských městech a obcích, která jsou položena v horách nebo kopcovitých oblastech.
Lyžování na Slovensku: Bez potíží
Ubytování, čas a délku pobytu, ceny příslušných služeb včetně cen vleků a lanovek, náročnost terénu nebo předpoklad dobrých sněhových podmínek – to vše lze při rozhodování, zda v zimě zajet právě na Slovensko, relativně přesně zjistit. Obrovskou

výhodou je oboustranná srozumitelnost jazyků. Nemusíme používat služeb žádného překladače, informace získáváme naprosto nezkreslené. To ocení především lidé, kteří neznají (nebo málo) nějaký západní jazyk.
Velehory jsou dražší
Bezesporu nejznámějšími centry zimních sportů jsou Vysoké a Nízké Tatry. V těchto lokalitách – a především ve Vysokých Tatrách – je ovšem nutné počítat s cenami, které se podobají cenám rakouských nebo švýcarských Alp. Ostatně – podívejme se na ceny v našich Krkonoších, a co jsou proti velehorským Tatrám?
Vysoké Tatry
- Ideální podmínky pro turistický ruch. Lyžařská centra jsou vzhledem k vysoké nadmořské výšce v provozu od prosince až do května, především velká střediska nabízejí také veškerý doprovodný servis.
Lyžování na středním Slovensku
- Kolem středoslovenských vesnic jsou často až překvapivě příjemné lyžařské podmínky. Příkladem jsou oblasti Oravy nebo Kysuc. Známé středisko Kubínská hoĺa, které patří k oravské metropoli Dolnímu Kubínu, je sice vynikajícím lyžařským centrem, ale vesnice kolem města disponují řadou stejně kvalitních sjezdovek. Stejná situace je na Kysucích kolem města Čadci.
Lyžování v Nízkých Tatrách
- Nízké Tatry a zejména střediska Chopok-sever a Chopok-jih nabízejí lyžařům mnohem víc. Na severní straně Chopku jsou v provozu i sněhová děla, která řeší problém se sněhem. Ceny jsou v porovnání s Vysokými Tatrami nižší,. Lyžování na Chopku se kvalitou terénu přitom nejvíce blíží Alpám.
Na jaře levněji
V sezoně bývají Vysoké a Nízké Tatry beznadějně plné a dovolenou je zde nutno objednat několik měsíců předem. Nejlepší lyžování lze absolvovat po zimní sezoně v období po Velikonocích. To platí zejména pro mladé lidi, kteří se nemusí vázat na prázdniny dětí. Po sezoně je kromě toho všechno výrazně levnější.
Lyžování mimo hlavní centra
Kromě vyhlášených zimních středisek lze na středním Slovensku v zimě lyžovat prakticky všude. Pokud je dostatek sněhu, výběr je takřka neomezený. Zahraniční turisté – občany Česka nevyjímaje – zpravidla tyto možnosti neznají. V současnosti už má například téměř každá vesnice na středním Slovensku svůj vlastní vlek a cestovní kanceláře nemají tyto možnosti zmapovány. Kvalitní zimní dovolenou proto lze vyřídit i osobně. Mnohdy stačí telefonát místnímu starostovi, který ochotně poskytne informace ohledně možnosti ubytování a stravování.
Známá lyžařská střediska
V Nízkých Tatrách:
- Donovaly,
- Tále,
- Srdiečko,
- Chopok, Jasná,
- Demänovská dolina.
Ve Vysokých Tatrách
- Starý Smokovec,
- Tatranská Lomnica,
- Tatranské Matliare,
- Štrbské Pleso.
Na Malé Fatře:
- Vrátna dolina
- a několik míst ve Slovenském ráji.
Všechna lyžařská střediska mají své webové stránky, na nichž lze zjistit o lyžování v místě naprosto vše.
Ilustrační foto: Zima ve slovenských horách (freeimages.com)