Metropolí východního Slovenska jsou Košice. Starobylé město je s téměř 240 tisíci obyvatel druhým největším městem Slovenska. Košice jsou sídlem mnoha institucí celostátního a nadregionálního významu, silnou pozici mají nadnárodním Karpatského euroregionu. Do Košic ročně přijíždí víc než čtvrt milionu turistů.
Košice českého turistu překvapí
V dobách společného státu byly Košice v Čechách vnímány jen jako sídlo mamutí železárny a vynikajícího hokejového klubu, a místo, kde byl v dubnu 1945 podepsán Košický vládní program. O starobylé historii Košic se tak nějak nemluvilo.

A tak turisté přijíždějící z Česka jsou současnou podobou Košic víc než překvapeni.
Jak do Košic
Do Košic se rychle pohodlně dostaneme po E50 (D1) od Popradu, Levoče a Prešova,případně z jihu po E58 od Rožňavy.
Cestování vlakem je také rychlé a pohodlné. Jestliže kdysi byl legendární Košičan považován za „největší hrůzu“ československé železniční dopravy, v současné době je mezinárodní rychlík Košičan zařazen do kategorie eurocity (EC) a splňuje všechna kritéria moderní vlakové dopravy 21. století. Do Košic, které jsou od Prahy vzdáleny 705 kilometrů, ale můžeme cestovat i jinými vlaky, mimo jiné i pendolinem. Cesta trvá sedm až devět hodin, takže ideální je cestovat přes noc.
Historické jádro evropského střihu
Střed Košic, historické jádro, je krásně upraveno, domy mají nové fasády, všude zeleň. Zachován zůstal – v moderním provedení – dokonce i potok, který středem Košic tekl. Hlavní ulice nese ve všem pečeť citu a vkusu, s nímž byla do dnešní podoby upravena. Lucerny, odpadkové koše, kiosky, poštovní schránky i květináče jsou v jednotném provedení, z něhož je patrné, že to nepatří jen tak někam, ale právě na Hlavní ulici do Košic.
Dominantou historické části východoslovenské metropole je chrám svaté Alžběty ze 13. století, nejvýchodněji umístěná stavba vrcholné gotiky v Evropě, k níž z jedné strany přiléhá kaple svatého Michala a z druhé Urbanova věž. Interiér chrámu je bohatě vyzdoben.
Mezi divadlem, krásnou budovou z konce minulého století, a alžbětinským chrámem je parčík se zpívající fontánou a s elektronickou zvonkohrou, které se každou hodinu stejně rozeznějí.
Turisté mají slevu
Tak jak je zvykem v západoevropských městech, také město Košice nabízí svým návštěvníkům turistickou Košice Welcome Card.
- Karta zahrnuje 38 slev do muzeí, restaurací, vinoték, kaváren, na atrakce a dopravu. Je buď dvoudenní nebo třídenní.
- Do devíti muzeí je vstup zdarma, rovněž využití veřejné hromadné dopravy je zdarmo.
- Kartu je možno si koupit v informačním centru, v Košicích nazývaném Návštevnícke centru, na Hlavní ulici a v recepcích hotelů.
Zábava pro celou rodinu
- Zoologická zahrada: Rozlohou třetí největší zoo v Evropě v prostředí lesoparku
- Botanická zahrada: Rozlohou největší botanická zahrada na Slovensku
- DinoPark Zoo Košice: Díky propojení DinoParku se zoo lze poznávat současná i dávno vyhynulá zvířata
- Lanový park Tarzania: Adrenalinévé zážitky v dobrodružném lanovém parku na Alpince.
- Dětská železnice: Parní lokomotiva odveze z centra města do malebné přírody Alpinka.
- Let balonem: Košice z ptačí perspektivy
- Ulička řemesel: Hrnčířská ulice se soustředěnými stylovými obchody a dílnami
- Vyhlídková věž: Pohled na Košice z výšky
- Alpinka: Přírodní areál určený k oddychu a rekreaci
- Lesopark Bankov
- Bobová dráha: Zážitek z rychlé jízdy na bobové dráze v Kavečanech
- Nad jazerom: Ideální místo pro vyznavače vodních sportů.
Když se v Tatrách rozprší…
Tráví-li člověk dovolenou v Tatrách, nemá zpravidla mnoho důvodů k tomu, aby se vydával na výlety do vzdálených míst, neboť v Tatrách je na to příliš hezky. Nicméně, kdyby v horách právě hezky nebylo, celodenní výlet do Košic nebude promarněným časem.
Foto: Košické podzemí (sxc.hu)