Rozpadem federace se stala ze sousedního Slovenska přes noc cizina. A mnozí lidé na obou stranách hranice mají pocit, že po rozdělení na dva samostatné státy se vztahy mezi Čechy a Slováky vytříbily do skutečného přátelství, když nechceme používat dříve nadužívaného výrazu bratrství. Na Slovensko jsme jezdit nepřestali a zvláště slovenská příroda je pro Čechy nadále magnetem.
Aktivní dovolená na Slovensku
Slovensko rádi vyhledávají zvláště milovníci přírody.
- Slovensko láká dvanácti tisíci kilometry upravených a značených tras, určených jak vysokohorským nadšencům, tak mladým rodinám s malými sportovci.
- V Nízkých Tatrách na turisty čeká nejdelší hřebenová túra,dlouhá osmdesát kilometrů.
Stará Lubovňa, hrad, častý turistický cíl při dovolené na Slovensku - Je tu několik národních parků, k nimž patří Vysoké a Nízké Tatry, Malá Fatra, Pieniny nebo Slovenský ráj.
- Chráněny jsou všechny přístupné krasové i ledové jeskyně. K nejznámějším ledovým patří Demänovská v Nízkých Tatrách nebo Dobšinská ve Slovenském ráji. Raritou pro amatérské speleology je Jeskyně mrtvých netopýrů.
Lázeňství a termální prameny
Velká část slovenské přírody má krasový charakter, vyvěrá tu velké množství minerálních a termálních pramenů. Do lázní – kúpelov – sem jezdí lidé s nejrůznějšími chorobami, za rehabilitací po úrazech nebo jen z preventivních či rekreačních důvodů. Mimořádně vyhlášené jsou:
- Bardejovské Kúpele,
- Sliač,
- Piešťany,
- Trenčianské Teplice
- nebo Smrdáky.
V Dudincích si léčili válečná zranění už legionáři římské říše, sliačské prameny vyzkoušeli například také Božena Němcová, T. G. Masaryk nebo kambodžský princ Norodom Sihanuk.
Dovolená s puškou i s udicí
Slovensko uspokojí i náruživé lovce a rybáře. S povolením a v dobách určených k odstřelu se mohou vypravit na jelena, jezevce, divokou kočku nebo rysa ostrovida. Ti movitější se mohou chlubit skolenými slovenskými vlky nebo medvědy, jejichž lov je podřízen speciálním podmínkám.
Zastánci rybáření vymění přejetím hranic oblíbenou Berounku, Sázavu nebo Vltavu za Hron, Váh nebo Dunajec, aby chystali návnadu na slovenské boleny či pstruhy.
Slovenské zajímavosti
Slovensko je plné historických jediněčností.
- Za návštěvu stojí nejrozsáhlejší středověký hrad v Evropě – Spišský hrad,
- kostel sv. Jakuba v Levoči s největším dřevěným gotickým oltářem na světě od Mistra Pavla
- nebo některé městské památkové rezervace, například Banská Štiavnica, Bardejov, Kežmarok, Spišská Kapitula nebo Nitra.
- Raritou sakrální architektury Slovenska jsou desítky dřevěných kostelíků, z nichž nejstarší v Hervartově u Bardejova pochází ze 16. století. Dochovaly se především na severovýchodě Slovenska nebo ve skanzenech a ve většině z nich se dosud konají náboženské obřady.
- Obrazy minulosti s ukázkami lidových zvyků umožňují desítky folklorních slavností a festivalů během roku. Známé jsou Jánošíkovy dny v Terchové, Podroháčské folklorní slavnosti v Zuberci nebo Mizerákova gajdica v Lúčke.
- V Tatranské Lomnici je Muzeum Tatranského národního parku. Je rozděleno na přírodovědnou, ochranářskou, historickou a etnografickou expozici, které poskytují všestranné informace o Tatrách.
- Při cestě z Podbanského do Liptovského Hrádku leží obec Pribylina a v ní je Muzeum liptovské dědiny. Je to skanzen, který vznikal, když se stavěla Liptovská Mara. Vodní nádrž postupně zaplavila jedenáct obcí a architektonicky cenné stavby byly přeneseny do skanzenu.
Víte, že…
z Kežmarku pocházela Beata Laská, která podnikla v roce 1565 první známý turistický výlet do Sněžných hor, jak se tehdy říkalo Tatrám? Její choť, kežmarský hradní pán Albert, ji za tuto nemravnost vsadil na šest let do hradní věže.
Foto: Stará Lubovňa, hrad, častý turistický cíl při dovolené na Slovensku (sxc.hu)