Bardejov je historické město na východě Slovenska v Prešovském kraji. Od roku 2000 je historický střed Bardejova zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Této cti se městu dostalo za zachovalé městské opevnění s baštami, měšťanské domy na náměstí, gotický kostel a radnici. Dalším důvodem, proč návštěvníci míří do Bardejova, jsou minerální prameny, u kterých byly vybudovány lázně. Bardejov leží v oblasti zvané Šariš, která má typický folklor.
Bardejov: Dobrý tip na dovolenou
Bardejov, jedno z nejkrásnějších městeček na Slovensku, leží severovýchodně od Spiše. Má podivuhodné náměstí s nepohodlnou, ale o to cennější dlažbou z okrouhlých kamenů a také historicky cennou radnici a baziliku.

Nedaleko jsou známé lázně. Do lázní v Bardejově jezdí pacienti s onkologickými chorobami, nemocemi oběhového systému, trávicího ústrojí a ledvin, a rovněž se zde specializují na rekondiční pobyty. Bardějovské lázně patří k nejvyhlášenějším termálním lázním na Slovensku. Mají 17 pramenů.
V okolí jsou husté lesy vhodné na túry. Najdeme tu mnoho dřevěných kostelíků (Hervartov, Bodružal nebo Frička). K vodním sportům láká nádrž Domaša.
Seznam UNESCO
- Bardejov se na seznam Světového dědictví dostal pro svou jedinečnost, historii a schopnost všech generací udržet historické centrum v původním a zachovalém stavu.
Historie Bardejova
Bardejov má dlouhou historii. Nejvíc Bardejov vzkvétal v 15. století. Byl přestavován i vyhořel. Přehnaly se přes něj války. Vždy se ale vzchopil a vždy to bylo kulturní a vzdělanostní město.
- Bardejov vznikl na kupecké cestě, která spojovala Baltické moře s Černým mořem, na obchodní cestě do Polska.
- První písemný záznam o městě je už z roku 1241, zmiňuje ho Ipatijevská kronika, když v ní kronikář popisuje jednání haličského knížete Daniela o ženitbě jeho syna.
- Na konci 13. a na počátku 14. století se v místě soutoku Topĺé a Lukavice usadili osadníci ze Slezska.
- Roku 1376 se Bardejov stal svobodným královským městem. Tím získal privilegia, díky nimž velmi nabyl nejen na velikosti, ale hlavně na významu. Mohl se tehdy srovnávat s Bratislavou a Košicemi.
- V té době už Bardejov chránily mocné hradby s baštami, pod nimiž byl ještě zbudován vodní příkop.
Evropský typ středověkého města
Bardejov je unikátní jako zachovalý městský celek – typický pro středověk ve střední Evropě. Unikátní je obranný systém města, který postupně byl postupně budován od 14. do 16. století.
V době svého největšího rozkvětu – ve 14. a v 15. století – byl založen střed města. Tvořilo jej rozměrné náměstí obdélníkového půdorysu. O osvícenosti tehdejších konšelů svědčí, že nechali náměstí zpevnit říčními valouny.
Měšťanské domy postavené po obvodu náměstí nesou dodnes prvky gotického a renesančního stavitelství.
Radnice byla postavena ne ve frontě, ale uprostřed náměstí. Na gotických základech byla zbudována v první dekádě 16. století, a to už v renesančním slohu. Stupňovitý arkýř se zachoval do dnešní doby, právě tak jako interiérové prvky jedinečné krásy. V současné době v radnici sídlí Šarišské muzeum.
Unikátní křídlové oltáře
Další památkou zařazenou na seznam UNESCO je římskokatolický kostel svatého Egídia. Jedná se trojlodní baziliku přestavěnou počátkem 15. století (původní stavba byla o sto let starší). V kostele, který byl opakovaně ničen živelními pohromami a požáry, ale vždy bardejovskými uveden do původního stavu, je nejvzácnější památkou komplex jedenácti gotických tak zvaných křídlových oltářů. Pocházejí z let 1460 až 1520 a počítají se mezi unikátní oltáře tohoto druhu v evropském kontextu.
Kolem Bardejova na kole
Kysucké Beskydy i Kysucká vrchovina jsou protkány cestami pro pěší turistiku. Krajina se dá bez problémů projet i na kole. Kysucká cyklomagistrála vás dovede do Korni, kde vyvěrá na povrch ropa. Nebo k tzv. kamenným koulím (obří kameny). Za návštěvu stojí skanzen v Nové Bystrici – Vychylovce s úvraťovou železnicí.
Foto: Bardejov (sxc.hu)