Zvolen je jedním z nejstarších slovenských měst. Nachází se na soutoku řek Hronu a Slatiny v Banskobystrickém kraji. Kromě architektonických památek starobylého zvolenu láká turisty také zvolenský zámek a zřícenina hradu – národní kulturní památky. Zvolen má dřevařskou tradici, kterou udržuje i přítomnost technické univerzity s tradiční lesnickou fakultou.

Zvolen na obchodní stezce

Zvolen leží v jihozápadní části Zvolenské kotliny. Díky výhodné geografické poloze byla oblast osídlena už v pravěku. Ve středověku tudy vedla důležitá cesta, která z původní řemeslně zemědělské osady dala vzniknout obchodnickému městu.

Už v roce 1238 obdržel Zvolen  jistá privilegia a roku 1243 se Zvolen stal královským městem.

Středověké pobyty panovníka připomínají v současné době dvě největší historické dominanty města – zřícenina Pustého hradu a Zvolenský zámek. Obě stavby mají statut národní kulturní památky. Poblíž Zvolena se nachází lázeňské město Sliač.

Zvolen je v současné době moderní a dynamické město, rychle se rozvíjí a roste. Je sídlem okresních institucí. Má průmyslovou tradici, je důležitým dopravním uzlem.

Náměstí je srdcem města

Středem městského dění je náměstí SNP s pěší zónou, které svou rozlohou patří mezi největší ve střední Evropě. Vzniklo z bývalého obchodního místa, na němž byly rozmístěny budovy obytného, obchodního, správního a církevního charakteru.

  • Dominuje mu gotický římskokatolický kostel svaté Alžběty ze 14. století, jehož základy jsou o asi sto let starší.
  • Další zvolenskou dominantou je evangelický kostel svaté Trojice, který vznikl přestavbou měšťanského domu.
  • Zvolenské náměstí je z obou stran lemováno historickými měšťanskými domy, nejstarší z nich pocházejí z 15. století.
  • Zbytky městských hradeb na severní straně náměstí ze 17. století připomínají obranu před tureckými vojsky.

Náměsti prošlo v první dekádě 21. století rozsáhlou rekonstrukcí a stalo živým místem setkávání. Poskytuje prostor k „promenádám“, zábavě a odpočinku. Jeho původ doplňuje množství zeleně v přilehlých parcích.

  • Jihozápadně od náměstí serozkládá Park inženýra Višňovského, v němž je instalována maketa pancéřovaného vlaku vyrobeného v době Slovenského národního povstání ve zvolenských železničních dílnách.

Zvolen: Mekka dřevařství

Zvolen měl a má pověst střediska vzdělání a vědy. Je zde zavedená síť škol a vědeckotechnických pracovišť, z nichž vynikajících výsledků je dosahováno především v tradiční oblasti lesnictví a dřevařství.

  • Ve Zvolenu sídlí technická univerzita, která jako jediná vychovává specialisty v lesnických a dřevařských oborech. V dobách společného státu zde studovali i budoucí lesní inženýři z Čech a Moravy.
  • Dále ve Zvolenu sídlí Národní lesnické centrum,
  • Lesnické a dřevařské muzeum
  • a Slovenská lesnická a dřevařská knihovna, jediná svého druhu na Slovensku.

 

Biosferická rezervace

Okolí Zvolena patří do oblasti Slovenského středohoří, Javorie, Plišovské kotliny a Kremnických vrchů. V okrese Zvolen se nacházejí chráněná území národní sítě, z nichž některá mají evropský význam. Nejcennějším územím z hlediska krajinného, ochranářského a turistického je pohoří Poľana, které bylo vyhlášeno chráněnou krajinou oblastí a biosférickou rezervací. Poľana se řadímezi největší vyhaslé sopky v Evropě a je nejvyšším sopečným pohořím Slovenska.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.