Asi osmdesát kilometrů od česko – slovenské státní hranice leží městečko Bojnice. Návštěvníci do Bojnic míří nejen, aby si prohlédli pohádkově krásný zámek. Turisticky atraktivní je rovněž bojnická zoologická zahrada. Podobně jako zámek, v jehož těsném sousedství nachází, má přívlastek nejhezčí a nejnavštěvovanější zoo na Slovensku s největší počtem chovaných druhů zvířat.  A ještě jedno nej- nemůže bojnické zoo nikdo upřít – je v zemi nejstarší.

Bojnická zoo vedle zámku

Zoologická zahrada v Bojnicích se rozkládá vedle zámku. A protože zámek je v Bojnicích nepřehlédnutelný, není nesnadné se k zoo dostat. Když jdeme od zámku a odbočíme vpravo, přijdeme k zoo po několika málo krocích.

Bojnická zoo je nejstarší na Slovensku. O jejím otevření bylo rozhodnuto koncem prosince 1954 a první návštěvníci prošli branou ZOO už 1. dubna 1955. Rozprostírá se na ploše větší než 40 hektarů, z toho polovina je určena k prohlídkám návštěvníků. V bojnické zoologické zahradě je chováno víc než 380 živočišných druhů, celkový počet zvířat přesahuje dva tisíce.

Bojnická zoo má příjemnou členitou úpravu. Návštěvníci se v ní pohybují podle mapky, kterou dostanou se vstupenkou. Kromě zvířecích expozic jsou v areálu zoo k dispozici stánky s občerstvením a suvenýry, dětský koutek se sedmimetrovou skluzavkou a „dvorkem“ s domácími zvířaty, jichž se děti mohou dotýkat a s malými domky ve stylu lidové architektury.

 

Bojnická zoo: Prohlídkové celky

  • Expozice sov a dravců
  • Expozice kopytníků
  • Expozice vodního ptactva
  • Naučná stezka karpatské fauny
  • Pavilon opic
  • Pavilon slonů
  • Pavilon šelem
  • Pavilon ptáků
  • Vivárium
  • Dětská ZOO

 

Matyášova lípa pamatuje několik staletí

Kolem bojnického zámku v blízkosti bojnické zoo se rozkládá park, kterému dominuje přírodní památka – torzo lípy krále Matyáše. Tu prý zasadil proslulý Matuš Čák Trenčanský někdy kolem roku 1301. Lípa vyrostla v obrovský strom, který měl korunu o průměru 36 metrů, větve sahaly až do výšky 28 m a obvod kmenu byl 12 metrů. V současné době je obvod kmene je 11 metrů, výška stromu dvět metrů a průměr koruny pět metrů. Traduje se, že pod tímto stromem sedával na hostinách a jednáních král Matyáš Korvín (1458 až 1490).

V padesátých letech minulého století se však odborníci shodli, že strom chátrá. Poprvé byl ošetřen v roce 1952, v roce 1969 byl vyhlášen chráněným přírodním útvarem, o 17 let později začali odborníci s projektem záchranných prací. Část torza kmenu byla zakonzervovaná, živé větve rostou nadále. Od roku 1997 probíhá jen dílčí ošetření proti dřevokazným houbám a hmyzu.

Areál doplňuje koupaliště

Koupaliště Čajka, které bylo otevřeno v roce 1928, se nachází také jen několik metrů od bojnické zoo a je v provozu od konce května do poloviny září, podle počasí. Ve dvou dětských bazénech s malou hloubkou vody je voda teplá kolem 30 stupňů Celsia, ve velkém bazénu o hloubce 150 až 180 centimetrů je zhruba o čtyři stupně méně.

Možnosti ubytování

Asi dva kilometry od Bojnic směrem na Ilavu a Šútovce je ve velmi pěkném prostředí autokemp. Kromě ubytování v chatkách zde je možno postavit vlastní stan či karavan. Lesní autokemp je v provozu od května do poloviny září. Ubytování lze rezervovat také přes internet.

Kdo má rád vyšší komfort a nevadí mu vyšší cena, může zvolit ubytování v některém z bojnických hotelů či penzionů.

 

Ilustrační foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.