Pro českého návštěvníka má dovolená na Slovensku mnoho pozitiv, k nimž patří zejména geografická blízkost, stejné cenové relace a neexistence jazykové bariéry. Na Slovensku se po staletí střetávaly různé kulturní vlivy, které tu zanechaly nesmazatelné stopy. Návštěvníci obdivují gotické chrámy, středověké hrady, barokní paláce a památky lidového stavitelství. Ty se dochovaly v desítkách skanzenů a muzeí v přírodě a setkáte se s nimi při putování krajinou v odlehlých vesničkách.

Zajímavosti Slovenska

Historická architektura

Návštěvníci si nemohou nechat ujít nejrozsáhlejší středověkou pevnost v Evropě – Spišský hrad. K tradičním cílům turistů patří městské památkové rezervace Levoča, Bardejov, Kežmarok, Banská Štiavnica, Spišská Kapitula, Červený Kláštor nebo Nitra.

Červený kláštor

K zajímavostem Slovenska také patří desítky dřevěných kostelíků na severovýchodě Slovenska, v nichž se dosud konají bohoslužby.

Slovensko je zemí s křesťanskou tradicí, takže účast na některé z mohutných poutí patří k velkým zážitkům, které si z dovolené v sousedství můžete odvézt.

Čachtice

Nedaleko od moravsko-slovenské hranice, pod severním výběžkem Malých Karpat můžete navštívit městečko Čachtice.  Renesanční zámek západně od kostela dnes slouží jako muzeum, v němž se v nejbližších dnech otevře nová expozice o Čachticích. Nad zámkem Draškovičovým stojí na návrší vedle kostela nepatrná ruina zámku Drugethovského.

Slovenské hory

Atraktivním cílem zimní i letní rekreace jsou nadále Tatry. Horské pásy a doliny Vysokých a Nízkých Tater jsou ideálním místem na lyžování, pěší turistiku, cykloturistiku a lov. V devíti národních parcích můžeme obdivovat zajímavou flóru a faunu, stejně jako ledovcová jezírka a unikátní jeskyně.

K regionu Tater v patří i subregiony Liptov a Orava . Ani ty nezůstávají pozadu: jsou bohaté jak na sportovní a rekreační možnosti, tak i na geografické, historické a folklórní památky. Mezi nezapomenutelné zážitky z dovolené ve slovenských horách patří setkání s medvědem na Velké Fatře nebo pozorování kamzíků či svišťů na Roháčích.

Upravené značené turistické cesty

Slovensko je protkáno upravenými a značenými trasami, kterých mohou využít jak zdatní vysokohorští turisté, těšící se na obtížné výstupy za pomoci řetězů a žebříků, tak mladé rodiny s dětmi v kočárku. Některé z cest vedou k vyhlášeným krasovým i ledovým jeskyním. Mezi nejznámější patří Demänovská jeskyně v Nízkých Tatrách a Dobšinská ledová ve Slovenském ráji.

Travertinové útvary

Slovensko je zemí rozličných přírodních krás. K unikátním, ale převážně méně známým zajímavostem zde patří kamenné hříčky v hornině zvané travertin. Ve slovenských Karpatech tak z této pozoruhodné horniny „vyrostly“ celé kopce nebo návrší. Patří k nim vrch nesoucí jeden z největších slovenských hradů Spišský,v jeho sousedství pak vystupuje rozložitý kopec Dreveník (611 m) se stejnojmennou přírodní rezervací. Hlavním předmětem ochrany jsou unikátní povrchové a podzemní travertinové útvary.

Skály a skalní města

Súlovské skály zaujmou už při pohledu z dálky zářivě bílými hřebeny a útesy. Hlavním „stavebním materiálem“ jsou zde slepence tvořené vápencovými valounky a zrny, navíc spojené vápnitým tmelem. Dešťová voda, mráz, vítr i další činitelé zde vymodelovali až neskutečný svět skalních věží, pyramid, pilířů a bašt, vysokých i mnoho desítek metrů. K zajímavostem zde patří temné jeskyně, osídlené už v době kamenné. Zvláště působivé jsou pak nejrůznější „děravé skály“ – brány a okna, z nichž některé mineme i při značených cestách.  Například pod vrcholem Roháče se v lese skrývá téměř patnáctimetrová Obří brána, známý je i oblouk Gotické brány při cestě k Súlovskému hradu.

 

Foto: Červený kláštor (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.