Mezi Dunajskou Stredou a Komárnem se nachází město Veľký Meder, které je známo svými termálními lázněmi. Do termálních lázní přijíždějí nemocní za léčbou, unavení za odpočinkem, ale i celkem zdraví návštěvníci, kteří si chtějí dopřát koupaliště s termální vodou. Termální bazény mají teplotu vody v rozmezí od 25 stupňů do 38 stupňů Celsia. Lázeňský areál ve Velkém Mederu je otevřen po celý rok a ve všechny dny v týdnu.

Velký Meder: Lázně na Žitném ostrově

Velký Meder (slovensky Veľký Meder, dříve Čalov) je město v srdci Žitného ostrova mezi Dunajskou Stredou a Komárnem. Má osm tisíc obyvatel. Město vešlo v mezinárodní známost díky dvěma termálním pramenům. Naplňují bazény prostorného lázeňského a relaxačního areálu.

Jeden z pramenů má teplotu 76 stupňů Celsia, druhý 56. Míchají se dohromady se studenou vodou, takže v nejteplejším polokrytém bazénu, který je v provozu celý rok, je voda 36 až 38 stupňů Celsia teplá.

Léčí se zde nemoci páteře, pohybového ústrojí. Vyhřívaná voda má blahodárný vliv i na únavu svalstva, kloubů a přispívá k celkové regeneraci těla.  Termální voda ve Velkém Mederu obsahuje sodík, magnesium, síra, vápník, železo. V této vodě, zvláště pak v oněch 38 stupních, se však neplave, ale pouze relaxuje a bolestivé místo se vyhřívá.

Relaxace a odpočinek

  • Finský sauna
  • Magnetoterapie
  • Termo-akupresurní masážní lůžko
  • Mořská koupel
  • Masáže (klasická, sportovní, aromaterapeutická, relaxační, reflexní)
  • Solná jeskyně
  • Salon krásy

Rodinná zábava

Návštěvníci, kteří přijeli spíš za zábavou, mohou využít tři venkovní bazény s teplotou vody 25 až 30 stupňů Celsia. Ty jsou otevřeny jen v letních měsících. Odvážným se bude líbit tak zvaný italský bazén se dvěma tobogány, přičemž jeden má délku 98 metrů a druhý je příznačně nazýván Kamikadze. Pro malé děti slouží bazén s tobogánem mírnějších parametrů a vodními atrakcemi.

Areál je vybaven velkou pláží, hřištěm na minigolf, dětským hřištěm, venkovní velkou šachovnicí, hřištěm na plážový volejbal a stánky s rychlým občerstvením.

O víkendech jsou v komlexu termálních lázní připravovány tematické programy pro děti.

Příležitosti k výletům

Okolí Veľkého Mederu je typickou přírodou Žitného ostrova s krásnými romantickými pasážemi na březích Dunaje a kolem jeho nesčetných ramen. Procházky doslova stvořené pro rodinné výlety. Do Gabčíkova to je 17 kilometrů a určitě stojí za to, vidět toto vodní dílo.

Veľký Meder je od maďarského Györu vzdálen přes Dunaj pouhých 20 kilometrů. Ideální cíl pro jednodenní výlet.

 

Gastronomické zážitky

Ve Veľkém Mederu se i dobře jí. Ale halušky nebo bratislavské plecko zde nečejte. Ze skladby menu v restauracích je patrna těsná blízkost Maďarska. Játra na paprice nebo grilovaná krůtí prsa s lečem v rybí čárdě, dršťkový perkelt, lokše s husími játry, štiku na kmíně, tvarohové špagety se smetanou a klobásou či smažená drůbeží játra – všechny tyto speciality jsou pro Žitný ostrov typické.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.