Velká Fatra je pohoří, které se rozkládá v regionech Oravy, Turca, Liptova a Horehronia. Podstatná část pohoří spadá do Žilinského kraje. Velká Fatra patří mezi slovenské  národní parky. Pro Velkou Fatru jsou charakteristické karpatské druhy rostlin. Vrcholky Velké Fatry mají průměrnou výšku kolem devíti set metrů nad mořem. Nejvyšší horou je Ostredok (1592 m. n. m.). Na Velkou Fatru míří pěší turisté, milovníci divoké přírody a lyžaři.

Benjamínek mezi národními parky

Národní park Velká Fatraje nejmladší chráněný krajinný celek svého druhu. Velká Fatra byla sice počátkem 70. let vyhlášena za chráněnou krajinnou oblast, ale statut národního parku získala až v roce 2002.

Symbolem Velké Fatry je tis.

Národní park se rozkládá na ploše větší než 40 tisíc hektarů, ochranné pásmo má rozlohu víc než 26 tisíc hektarů.

Správa národního parku Velká Fatra má sídlo v Martine. Symbolem NP Velká Fatra je tis.

 

Národní park Velká Fatra

Na východě sousedí Velká Fatra s Nízkými Tatrami, na severu s Malou Fatroua Oravskou vrchovinou. Západ přechází v Turčianskou kotlinu, jih v Kremnické a Starohorské vrchy.

Velká Fatra je důležitou zásobárnou pitné vody. Vodní toky se vlévají do Váhu, některé do Hronu.

Většinu území Velké Fatry pokrývají lesy. Hřebenové partie jsou holé a v minulosti sloužili k pastevectví.

Fauna flóra Velké Fatry

Rozmanitost terénu dala vzniknout druhově bohaté floře karpatského typu. Ke vzácným druhům rostlin patří endemický pochybek huňatý (jediné místo výskytu na Slovensku), sasanka narcisokvětá (slovensky veternica).

Ale skýtá také dobré podmínky pro život vzácných zvířat. K asi nejkurióznějším patří rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný. Na území Velké Fatry bylo zjištěno na 110 druhů hnízdících ptáků a 60 druhů savců. Problémy ale ochranářům činí poddruh alpského kamzíka, který nepatří k původním druhům. Ohrožuje původní populaci tatranských kamzíků a dělá škody na vzácné skalní vegetaci Velké Fatry.

Tis: Symbol Velké Fatry

  • Trochu nezvykle působí poměrně hojný výskyt tisů, ne jejichž siluetu jsme zvyklí spíš z parků než z volné přírody. Protože jsou tisové porosty ojedinělé v kontextu celé Evropy, je tis také atributem Velké Fatry a objevuje se i ve znaku národního parku. Místo nejčetnějšího výskytu je chráněno režimem přírodní rezervace (Harmanecká tisina). Návštěvu je možno spojit s prohlídkou krasové Harmanecké jeskyně (Harmanecký kras)

 

Hřebeny Velké Fatry

Velkou Fatrou rocházejí dva hlavní hřebeny – západní a východní.

  1. Východní hřeben, nazývaný také Liptovský, je vyšší, prochází severovýchodním směrem. Jeho vrcholky jsou méně zalesněné, takže z hlediska dalekých výhledů je turisticky atraktivnější.
  2. Západní (Turčianský) hřeben je zalesněný. Táhne se severním směrem.

Mezi hřebeny je Ľubochnianská dolina dlouhá asi 25 kilometrů.

 

Chráněná území Velké Fatry

  • Národní přírodní rezervace: Borišov, Čierny kameň, Harmanecká tisina, Jánošikova kolkáreň, Kornietová, Kundračka, Lysec, Madačov, Padva, Rakšianske rašelinisko, Rumbáre, Skalná Alpa, Suchý vrch, Tlstá, Veľká Skalná
  • Přírodní rezervace: Biela Skala, Harmanecký Hlboký jarok, Katova skala, Korbeľka, Rojkovské rašelinisko
  • Národní přírodní památka: Perlová jaskyňa
  • Přírodní památky: Dogerské skaly, Hradené jazero Blatné, Jazierske travertíny, Krkavá skala, Majerova skala, Matejkovský kamenný prúd, Prielom Teplého potoka, Rojkovská travertínová kopa, Travertínové terasy Bukovinka, Vlčia skala
  • Chráněné areály: Dekretov porast, Háj pred dolinou Teplô, Krásno, Mošovské aleje, Revúca
  • Památka UNESCO: Lokalita světového kulturního dědictví UNESCO Vlkolínec.

 

Ilustrační foto: Tis červený, symbol Velké Fatry (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.