Strážovské vrchy – doslova na dohled z vyšších partií moravských hor, jsou krajem, kde má turista pocit, že se zastavil čas. Strážovské vrchy se rozprostírají na severozápadě Slovenska, v oblasti mezi Žilinou, Trenčínem a Prievidzou. Patří k těm slovenským horám, které jsou snadno dosažitelné z Čech. Výlety do Strážovských vrchů jsou jako stvořené pro milovníky klidu, pěší turistiky, dalekých rozhledů a neporušené přírody.

Strážovské vrchy „za humny“

Strážovské vrchy leží jen pár kilometrů od naší hranice. Jejich srdcem je Zliechovská hornatina s mohutným Strážovem (1213 metrů nad mořem) s bílým vrcholkem vápencových bral, který se téměř šestisetmetrovými srázy tyčí vysoko nad široké okolí. Strážovské vrchy jsou nenápadné, ale přírodními krásami bohaté pohoří.

Podle znalců zdejší krajiny, ale náhodných turistů je nejkrásnější horou  rozeklaný Vápeč (956 metrů), z jehož skalnatého vrcholu se otevírá dokonalý kruhový rozhled.

Výstup na Strážov

  • Pokud se vydáme z obce Zliechov na nejvyšší bod Strážovských vrchů po červené značce, budeme mít před sebou výstup trvající asi dvě hodiny.
  • Jednodušší cesta je z Čičman rovněž po červené. Cesta na vrchol trvá dvě a čtvrt hodiny.

Strážovské vrchy: Krása, klid a romatika

Strážovské vrchy tvoří na pohled i turisticky příjemné kopce, které sice nedosahují nikterak ohromujících nadmořských výšek, ale jsou značně členité a skalnaté. Převážná část oblasti Strážovských vrchů je krasového původu.

Kromě turisticky navštěvovaných skalních atrakcí je to doposud tichý, liduprázdný kraj. Hluboké lesy střídají romantické louky se stády oveček, krasové „tiesňavy“ ukrývají čisté potoky. Milovníkům folkloru „srdce zaplesá“ nad umnými ornamenty na chaloupkách v Čičmanech, vyznavačům pohledů shora se bude líbit na Strážovských bralech, zelené louky ověnčené bílými skalkami a na podzim prorůžovělé květy ocúnů probudí romantika i v největším „tvrďasovi“ a gigantická zubatice Súľovských skal se líbí prostě každému.

Súľovské skály nelze opomenout

Severněji položené Súľovské vrchy ve svém nitru ukrývají velkolepý skalní amfiteátr Súl’ovských skal. Tento pozoruhodný hřeben jako obrovská zubatá podkova obepíná kotlinu říčky Hradnianky. Z jeho skalních věží, zubů a hřebínků jsou nejznámější:

  • Súl’ovský hrad,
  • skalní město s útvarem Gotická brána,
  • obrovský skalní zub Brada s 20 metrů vysokými kolmými stěnami
  • a Roháč s velkou jeskyní Dračí díra.

V blízkém sousedství Súl’ovských skal leží soutěska Manínská tiesňava.

Zajímavost

Malé osady zvané lazy jsou ve Strážcovských vrších, stejně jako na Kysuciach nebo jinde na Slovensku, pojmenovány zpravidla po rodinách, které je odnepaměti obývaly. Jde většinou o odlehlé samoty a hospodářská stavení vysoko v kopcích nebo horách, až několik kilometrů daleko od vesnic. Některá z těchto stavení jsou sice už přestavěna na rekreační chalupy, ale mnohá jsou stále opuštěná a volně přístupná. Jejich stodoly a seníky lze využít k bivaku při několikadenním přechodu hor.

 

Termální lázně a koupaliště

V oblasti Strážovských vrchů se hojně vyskytují termální prameny, takže tam najdeme i několik lázeňských městeček – Rajecké Teplice, Trenčianské Teplice a další. Po náročné túře přijde relaxace v horké minerální vodě znavenému tělu vhod.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.