Spišská Nová Ves je správní centrum slovenské oblasti historicky nazývané Spiš. Okresní město s téměř třiceti sedmi tisíci obyvatel nemohou minout návštěvníci Spišského hradu či Levoče. Spišská Nová Ves je také nazývána „branou do Slovenského ráje“. Spišskou Novou Vsí je rovněž vedou slovenské kulturně naučné stezky. Město je vstřícné k návštěvníkům, turisté zde nacházejí velmi dobré zázemí.

Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves je okresní město v Košickém kraji. Automobilisté se do ní dostanou od Popradu po E50 – ve Spišské Čtvrtku odbočit vpravo, a nebo od Levoče, jejíž návštěva může cestě do Spišské Nové Vsi předcházet.

Spišská Nová Ves

I vlakem od České republiky se cestuje pohodlně, lze najít přímé rychlíkové spoje. Ve Spišské Nové Vsi dost často vystoupí z rychlíku turisté mířící do Slovenského ráje – je třeba vrátit se osobním vlakem do Spišských Tomašovců nebo Letanovců, kde mezinárodní rychlíky nestaví. Případně mohou použít příměstskou autobusovou dopravu do turistických středisek (z autobusového nádraží)

Spišská Nová Ves historická

Spišská Nová Ves jako bývalé gotické horní město (poprvé se připomíná v roce 1268) má i četné renesanční a klasicistní domy.

 • Farní kostel Nanebevzetí panny Marie je ze 14. století, je v něm křtitelnice z roku 1549. Nejcennější sousoší Ukřižování – Kříž, Sedmibolestná panna Marie a svatý Jan jsou od Mistra Pavla z Levoče.
 • Pýchou kostela je 87 metrů vysoká věž – nejvyšší kostelní věž na Slovensku.Je přístupna veřejnosti a nabízí krásný výhled na město a široké okolí, včetně Slovenského ráje a nedalekých Vysokých Tater.
 • Evangelický kostel a radnice jsou z 18. století.
 • V budově dnešního Muzea Spiše, v tak zvaném Provinčním domě, kdysi sídlilo správní centrum Provincie 16 spišských měst.
 • Na  čočkovitém náměstí, které patří k nejkrásnějším náměstím Slovenska a je nejdelším náměstím tohoto typu v Evropě, je památník hrdiny z 2. světové války Jána Nálepky, Mariánský sloup z roku 1724 a Reduta, secesní budova Spišského divadla.

Místo přání

Na náměstí by bylo škoda přehlédnout novodobý památník nazývaný Místo přání. Je věnován první gotické zvonařské dílně na Spiši (a zároveň nejvýznamnější na Slovensku). Ve Spišské Nové Vsi ji založil Mistr Konrád. Na Místě přání mohou návštěvníci zazvonit na zvonek a vyslat přitom své přání k nebesům. Ti prozaičtější si mohou alespoň sáhnout na jeden z nejstarších zvonů na Slovensku.

První kroky do infocentra

Pro nově příchozí je nejlepší začít prohlídku Spišské Nové Vsi návštěvou městského turistického informačního centra. Sídlí v Letní ulici (slovensky Letná), která lemuje hlavní Radniční náměstí.

Informační centrum je otevřeno po celý týden, od října do dubna pouze v pracovní dny. Otevírací doba je přizpůsobena potřebám návštěvníků (od května do června a v září od osmi do 18 hodin, v sobotu od devíti do 13 a v neděli od 14 do 18 hodin; v hlavní sezoně – červenec a srpen – od osmi do 19 hodin, v sobotu od devíti do 13 a v neděli od 14 do 18 hodin).

V turistickém informačním centru dostane návštěvník nejen podrobné informace a tipy na zajímavosti města a celého regionu, ale také tištěný materiál, včetně mapek okolí a různých suvenýrů. Turistické informační centrum rovněř organizuje výstupy na kostelní věž.

Program pro celou rodinu

Spišská Nová Ves není jen střediskem, kde se turista zastaví jen na pár hodin. Je zde počítáno s návštěvníky všeho věku a rozličných zájmů. Zejména rodiny s dětmi zde mohou strávit několik „naplněných“ dní, během nichž se nebudou nudit dospělí i děti.

Sedm divů města

Při prohlídkách města se obvykle na první místo kladou městské historické a kulturní pamětihodnosti. Pro větší atraktivitu má Spišská Nová Ves vybraných Sedm divů města (a i děti baví nacházet je a počítat). Jsou to:

 1. Římskokatolický farní kostel Nanebevzetí panny Marie
 2. Nejdelší „čočkovité“ náměstí v Evropě
 3. Secesní budova Reduty (divadlo)
 4. Provinční dům s Levočskou bránou
 5. Radnice
 6. Spišský trh (čtyřdenní městské slavnosti pořádané v červenci)
 7. Mozaika v řeckokatolickém chrámu Proměnění Páně

Aktivní dovolená ve Spišské Nové Vsi

Děti prohlídka památek rychle omrzí. A tak jim trochu „nezáživné“ chvilky mohou rodiče nahradit, když s nimi navštíví zdejší zoologickou zahradu s více 300 zvířaty (110 druhů).

Vedle zoo je k dispozici lanový park Monkeyland. Provozovatel postavil několik lanových „stromových“ okruhů podle náročnosti (i pro dospělé).

Ve městě je letní koupaliště i krytý bazén, tenisové kurty, krytá střelnice, minigolf park, moto okruh, skate park, sportovní letiště s možností absolvovat vyhlídkový let či parašutistický seskok s instruktorem, regenerační či bowlingové centrum, centrum zdraví a krásy a mnoho dalších příležitostí k trávení volného času, o nichž se lze předem dozvědět na stránkách města.

 

Město vstřícné k návštěvníkům

Jestliže si turisté nedokáží ze široké nabídky aktivit vybrat, mohou využít nabídky města. Spišská Nová Ves pro své návštěvníky připravila výhodné třídenní pobytové balíčky.

 • Rodinný pobyt plný zážitků pro rodiny s dětmi zahrnuje například návštěvu zoo, koupaliště, ale rovněž výstup po 155 schodech za úžasným výhledem z kostelní věže.
 • Romantický pobyt v metropoli Spíše je určen pro páry. Kromě ubytování, wellness a gastronomie v romantickém duchu je mimo jiné jeho součástí i návštěva jedinečného Místa přání.
 • Adrenalinové víkendové menu s oblohou potěší „akční“ jedince. Sílu a odvahu mohou vyzkoušet v lanovém parku, dobrou mušku v kryté střelnici a pocit volnosti v tandemovém parašutistickém seskoku.

Kulturně tematické cesty

Spišská Nová Ves je na trase čtyř kulturně tematických cest:

 1. Gotická cesta
 2. Slovenská báňská cesta
 3. Slovenská cesta židovského kulturního dědictví
 4. Císařsko-královská poštovní cesta Magna Via

 

Foto: Se souhlasem městského úřadu, zdroj www.spisskanovaves.eu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.