Malebný obrázek ovčího stáda pasoucího se na stráních slovenských hor doplňuje obvykle ovčácký pes. S největší pravděpodobností bude velký, s delší bílou srstí – plemeno slovenský čuvač. Jestliže obíhá kolem stáda a štěká, je právě „v práci“. Slovenský čuvač není u stáda, aby pastevci nebylo smutno. Slovenský čuvač chrání stádo, které považuje za svou „rodinu“. Slovenský čuvač je přirozeným a dobrým hlídačem.

Slovenský čuvač je ovčácký pes

Hlídací pes je jednou z možností, jak ochránit stádo ovcí před nevítanou návštěvou vlka nebo medvěda. Osvědčenou rasou, která je schopna přerušit šelmě lov, je slovenský čuvač.

Slovenský čuvač, pravý tatranský ovčácký pes

Když má slovenský čuvač zastávat funkci hlídače a ochránce stáda, měl žít se stádem v chlévě odmalička. Je nutné, aby si na ovce zvykl. Instinkty sice dědí, ale je třeba, aby byly dobrou výchovou rozvíjeny.

Rozdíl mezi obyčejným a speciálním ovčáckým psem spočívá v tom, že vycvičené zvíře vyrůstá od malička se stádem ovcí, které tak považuje za svou rodinu (smečku) a chrání ji. Do případného boje s šelmou se nevrhá, pouze pobíhá kolem stáda a štěká. Divoká zvěř proto znejistí a od svého záměru zaútočit na ovce raději upustí.

Slovenský čuvač je věrný, miluje svého pána, ale k cizím se chová nedůvěřivě až nevraživě. Spolehlivě ohlídá své teritorium a nekompromisně chrání svého majitele.

Stavba těla slovenského čuvače

  • Slovenský čuvač není žádný střízlík, je to mohutný pes, který dosahuje výšky70 centimetrů (fenky dorůstají do 60 až 65 centimetrů).
  • Jeho ideální váha je 36 až 44 kilogramy, fenky jsou lehčí – 31 až 37 kilogramů.
  • Silueta slovenského čuvače je delší, silná čtvercová záď pokračuje rovným a svěšeným ocasem.
  • Krk a hlava slovenského čuvače jsou stejně dlouhé,
  • břicho mírně vtažené.
  • Nohy má rovné, tlapky uzavřené, kulaté. Zadní tlapka je větší než přední.
  • Uši má široké a podlouhlé hlavě jsou zaoblené a těsně přilehlé k hlavě.
  • Oválné, hnědé a rovně posazené oči jsou patrny nadočnicové oblouky a mělká čelní rýha.
  • Slovenský čuvač má hustou bílou srst, ale čumák, okraje pysků a polštářky tlapek má černé, což přispívá jeho jako „úhlednému“ vzhledu. Chlupy zakrývající hustou jemnou podsadu jsou až 15 centimetrů dlouhé

Slovenský čuvač potřebuje svou „smečku“

Historie plemene slovenského (tatranského) čuvače se podle odborníků odvíjí od arktického vlka, který přežil po době ledové v hornatých částech Evropy, zejména ale v Tatrách. Pro salašnické účely byl chován a šlechtěn od počátku této tradiční pastevecké činnosti. Byl vyšlechtěn v bílé barvě proto, aby byl dobře rozpoznatelný od jiných na stádu ovcí škodících šelem.

Štěňata slovenského čuvače vypadají jako čiperné bílé „kuličky“ a jsou velmi pohledná – čistě bílá nadýchaná srst s černými „doplňky“ z nich dělá psíky „jako malované“. Návštěvníkům hor z nížin se proto velmi líbil, štěňata si začali kupovat, a tak se plemeno rozšířilo i do jiných krajů.

  • Ale slovenský čuvač, i když nehlídá stádo ovcí, potřebuje výcvik a prostor pro uplatnění své přirozené povahy.

Chovatelé slovenského čuvače se sdružují v klubech. Informace mezi sebou, ale i pro zájemce o plemeno, jsou předávány prostřednictvím mnohých webových stránek, přičemž některé jsou věnovány pouze tomuto ryze slovenskému plemeni.

Foto: Slovenský čuvač, pravý tatranský ovčácký pes. (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.