Při používání internetového vyhledávače se uživatelé internetu na Slovensku nijak neliší od českých zvyklostí. Nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem je Google.sk. Někdy jsou jako slovenské vyhledávače uváděny adresy katalogů webových stránek.  Ty mohou obsahovat funkci vyhledávání pomocí klíčových slov. O vyhledávače v pravém slova smyslu se však nejedná. Google.sk používá i na Slovensku poměrně oblíbený portál Zoznam.sk, obdoba našeho Seznam.cz.

Situace je stejná jako u nás

V polovině druhé dekády 21. století je situace při využívání internetových vyhledávačů skoro stejná na Slovensku, jako i v České republice. Nejobvyklejší je používat vyhledávač Google.

Google má vyspělý vyhledávací mechanismus a kromě toho lze jeho pomocí vyhledávat i z jiných portálů. Pomocí Google.sk lze vyhledávat i na uživatelsky oblíbených webech Zoznam.sk, Centrum.sk, Azet.sk, SZM.sk.

Ostatní slovenské vyhledávače – stejně jako u nás – neobstály před tak silným konkurentem, a tak lze i na těchto portálech využívat služeb Google.sk. Nástroj pro vyhledávání při zadání klíčového slova na jiném portálu slouží pro vyhledávání na Google.

Slovenský vyhledávač  a slovenská klíčová slova

  • Jestliže chceme, aby vyhledávač Google hledal mezi slovenskými weby, musíme používat slovenskou verzi Google.sk (zadat do adresního řádku).
  • Další, co si musíme uvědomit, je zadávání klíčových slov ve slovenštině. Google.sk  udělá to, oč ho požádáme – a vyhledá stránky, na nichž se zadané klíčové slovo objevuje, a tedy české. Některé výrazy se opravdu liší.
    Příklad: Jestliže chceme nahlédnout do e-shopu s botami, musíme jako klíčové slovo použít slovenské „topánky“, místo „spodní prádlo“ musíme zadat „spodná bielizeň“ a podobně. Protože jako u všech vyhledávačů platí, že nám najdou to, co jsme jim zadali.

Registrace v katalogu pomůže obchodní úspěšnosti

Slovenské portály s vyhledávači jsou přesto důležité. Nepřímo se podílejí na čtenosti – tedy i úspěšnosti – ostatních slovenských webů. Nabízejí velmi často různé  katalogy firem nebo seznamy webových stránek, na kterých je možno se bezplatně zaregistrovat a do přidat do seznamu svůj vlastní web. Vytvoření profilu s odkazem na webovou stránku je  na vyšší pozici při vyhledávání Googlem.sk zaznamenáno. To webové stránce zlepší hodnocení a může to stránku posunout.

  • Takto tedy slovenské vyhledávače (i když se vlastně jedná o katalogy stránek) zhodnotí weby, poskytnou přidanou hodnotu a zviditelní weby.

 

Infografika: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.