Třebaže je Slovensko země s rozmanitým reliéfem, nejkrásnější partie a nejčastější turistické cíle jsou slovenské hory. Hory jsou tak významným atributem Slovenska, že v době společného státu byl modrý klín československé vlajky vykládán jako symbol slovenských hor. Hory pokrývají celý sever Slovenska – všechny jsou krásné, a každé pohoří má svůj vlastní ráz.

Slovenské hory

Malá Fatra

 • Když nepočítáme příhraniční Beskydy, je Malá Fatra prvním pohořím, které může návštěvník přijíždějící ve směru od České republiky navštívit. Malá Fatra je atraktivní po celý rok a nadchne turisty, sportovce, milovníky přírody i typického folklóru. Malá Fatra byla rodištěm i působiště nejoblíbenějšího slovenského národního hrdiny Juraje Jánošíka. Vrátná dolina je východiskem pro pěší turisty všech výkonností i centrem zimních sportů.
  V národním parku Malá Fatra jsou k vidění atraktivní skalní útvary, vzácná květena a zvířena. Turisté na Malé Fatře zažijí nepopsatelný, až euforický pocit, který vyvolá chůze po hřebenových cestách.
  Malá Fatra
  se v mnoha případech stala krajinou, kde návštěvníci získali lásku k horám a k horské turistice.
  Nejvyšším vrcholem pohoří  je Velký Fatranský Kriváň s výškou 1709 m n. m.

  Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách

Velká Fatra

 • Velká Fatra se rozkládá na jihojihovýchod od Malé Fatry. Její vrcholky nejsou vyšší než dominanty Malé Fatry (nejvyšší Ostredok má výšku 1 592 m. n. m.), ale je větší rozlohou.
  Také Velká Fatra je chráněna režimem „národní park“. Velká Fatra láká především turisty, kteří na vzdálenost a pohodlí příliš nehledí. Odměnou jim jsou mnohakilometrové pasáže nedotčené civilizací, daleké výhledy z hřebenových cest a zachovalá horská příroda.
  Velkou Fatru
  lze nejlépe poznat při jejím přechodu (obvykle tři dny). Pro turisty z České republiky je nejpřípadnější započít ji v Ružomberku (Ružomberok), do kterého se lze velice snadno dopravit vlakem. Velká Fatra se rozkládá jihozápadně od Ružomberku.

Západní Tatry

 • Západní Tary už patří do oblasti Tatranského národního parku (TANAP). Pro horské turisty je nejatraktivnější jejich část Roháče. Proto se někdy Západním Tatrám říká povšechně Roháče. Návštěvník, který je v Roháčích poprvé, se ani nemusí pídit po původu názvu. Hornina některých skalisek je erozí „opracována“ tak, že vytváří jakoby oblé růžky.
  Západní Tatry
  jsou velmi rozsáhlé a nelze je poznat z jedné návštěvy. Nejvyšší vrcholy Západních Tater už přesahují nadmořskou výšku dva tisíce metrů, nejvyšší vrchol Baníkov má 2178 m n. m.
  Do Západních Tater se jezdí v létě i v zimě. Ve značném množství lyžařských středisek si mohou vybrat vhodný terén (ale i odpovídající míru komfortu) lyžaři všech výkonnostních i příjmových skupin.

Nízké Tatry

 • Nízké Tatry mají ve slovenském turismu významné místo. Nabídka zdejších služeb a turistických i sportovních možností  uspokojí i náročné návštěvníky. Nízké Tatry se táhnou osmdesát kilometrů od západu k východu. Nejvyšší hora Nízkých Tater je Ďumbier (2043,4 m n. m., ďumbier je i slovenský výraz pro zázvor).
  V Nízkých Tatrách
  žijí vlci, kamzíci, svišti, rysové a medvědi.
  V Nízkých Tatrách
  mohou turisté využívat množství značených turistických a cyklotras (horská kola). Velmi populární je Demänovské jeskyně s jezírky, termální koupaliště Bešeňová. Střediskem Nízkých Tater je Liptovský Mikuláš.

Vysoké Tatry

 • Doslova národní pýchou jsou zcela po právu Vysoké Tatry. I když návštěvník, který jede do Vysokých Tater ponejprv, očekává, že „inu prostě“ uvidí velehorské štíty, skutečnost předčí všechna očekávání.
  Překvapivé je i to, že se Vysoké Tatry strmě zvedají z relativní „roviny“, což vyniká zejména na příjezdu od krajského města Popradu (672 m n. m.).
  Strmé štíty, průzračný vzduch, vodopády, bystřiny a horská plesa, porosty kosodřeviny, mezi nimiž se vinou kamenné chodníky zanechávají v turistovi pocit, že se opravdu ocitl v parku.
  Vysoké Tatry mohou navštívit i lidé s malou výkonnosti. Nemusí se nutně vydávat na vrcholy, už jenom procházky pod nimi jsou nezapomenutelné a ozdravný účinek patrný.
  Nejvyšším vrcholem Vysokých Tater je Gerlachovský štít (2655 m. n. m.). Také slovenská národní hora – Kriváň – se vypíná v masivu Vysokých Tater. Populární a dominantní je také Lomnický štít (2632 m. n. m.), na nějž lze vyjet kabinkovou lanovkou.

Seznam slovenských pohoří a hor

 

    Belianské Tatry     Levočské vrchy     Slovensko-moravské Karpaty
    Beskid Żywiecki     Liptovské kopy     Slovenský kras
    Beskydské predhorie     Ľubovnianská vrchovina     Spišská Magura
    Beskydy     Malá Fatra     Spišsko-gemerský kras
    Bílé Karpaty     Malá Magura     Spišsko-šarišské medzihorie
    Branisko (pohoří)     Malé Karpaty     Starohorské vrchy
    Bukovské vrchy     Matransko-slanská oblast     Stolické vrchy
    Burda (pohoří)     Mošovská pahorkatina     Strážovské vrchy
    Busov     Nitranská pahorkatina     Súľovské vrchy
    Cerová vrchovina     Nitrické vrchy     Štiavnické vrchy
    Čergov     Nízké Beskydy     Tatry
    Červené vrchy     Nízké Tatry     Trenčianska vrchovina
    Čierna hora     Ondavská vrchovina     Tribeč
    Hnilecké vrchy     Oravská Magura     Trnavská pahorkatina
    Chočské vrchy     Oravská vrchovina     Veporské vrchy
    Jablunkovské mezihoří     Ostrôžky     Vihorlatské vrchy
    Javorie     Pieniny     Vnější Západní Karpaty
    Kojšovská hoľa     Podunajská pahorkatina     Volovské vrchy
    Kozie chrbty     Pohronský Inovec     Vtáčnik
    Kráľovohoľské Tatry     Poľana     Východní Karpaty
    Kremnické vrchy     Poloniny     Východní Tatry
    Krivánská Malá Fatra     Považský Inovec     Vysoké Tatry
    Krupinská planina     Roháče     Západní Karpaty
    Kysucká vrchovina     Skorušinské vrchy     Západní Tatry
    Kysucké Beskydy     Slanské vrchy     Zemplínské vrchy
    Laborecká vrchovina     Slovenské rudohoří     Zlatý stôl
    Slovenské středohoří     Žiar

 

Foto: sxc.hu, tabulka s využitím otevřené encyklopedie

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.