Veřejnoprávní vysílání na Slovensku poskytuje jako službu veřejnosti Rozhlas a televize Slovenska. Vznikla sloučením veřejnoprávních institucí Slovenského rozhlasu a Slovenské televize. Veřejnoprávní slovenská televize má dva programy – Jednotku a Dvojku. Kromě veřejnoprávní televize vysílá na Slovensku značné množství soukromých celoplošných a regionálních televizí.

Statut slovenské televize

Veřejnoprávní vysílání ve Slovenské republice zprostředkovává Rozhlas a televize Slovenska (Rozhlas a televízia Slovenska). Veřejnoprávní televize na Slovensku je (citace): „národní, nezávislá, informační, kulturní a vzdělávací instituce, která poskytuje službu veřejnosti v oblasti televizního vysílání“.

Historický televizní přijímač

Společné začátky

Televizní  vysílání na Slovensku patří do historie Československé televize. Tato státní organizace vznikla v roce 1953 a od února 1954 začala pravidelně vysílat na celém území státu. Od listopadu 1956 pravidelně vysílalo bratislavské studio.

Z bratislavského televizního studia byla část programu vysílána ve slovenštině, ale zároveň televizní ateliery (v Mlynické Dolině) vyráběly původní televizní díla.

  • Pamětníci si možná vzpomínají na „dramatické“ oznámení české hlasatelky „Počkáme si na připojení slovenských televizních okruhů…“, a pak se buď zjevila třeba elegantní Elena Galanová (slovenská hlasatelka), a nebo košík s hrajícími si koťaty (výplň vysílaná v případě, že ke spojení nedošlo).

Na slovenském televizním okruhu byly pro slovenské děti vysílány i slovenské večerníčky (původně s názvem „Rozprávka na dobrú noc“, od roku 1974 Večerníček). Měl svou originální znělku, která je používána dodnes.

Ve slovenských televizních studiích byly dabovány i mnohé zahraniční seriály (například populární dvojici Dempsey and Makepeaceová namluvili Boris Farkaš a Kamila Magálová a mnozí mají jejich dikci stále „v uších“). Každé pondělí byl večerní program věnován původní slovenské televizní tvorbě.

Vznik Slovenské televize

Slovenská televize vznikla 1. července 1991. Vysílala na dvou programech STV1 a STV2, od roku 2004 přejmenované na Jednotku a Dvojku. O dva roky později začaly vysílat soukromé televizní stanice.

 

Soukromé televizní stanice na Slovensku

Televize Zaměření Od kdy vysílá
TV Markíza Všeobecná televize Vysílá od 31.8.1996
TV Doma Televize pro ženy Vysílá od 31.8.2009
TV Dajto Televize pro muže Vysílá od 20.8.2012
TV JOJ Všeobecná televize Vysílá od 2.3.2002
TV PLUS Televize pro mladé muže Vysílá od 5.10.2008
TV WAU Televize pro mladé ženy Vysílá od 15.4.2013
TV Senzi Hudební televize Vysílá od 1.9.2013
TA3 zpravodajská televize Vysílá od 11.9.2001
TV8 Interaktivní televize
TVA Reklamní televize Vysílá od roku 2003
TV LUX křesťanská televize Vysílá od roku 2008
Music Box Hudební televize Vysílá od roku 2002
Residence TV Realitní televize
Slovak sport.tv Sport Vysílá do roku 2012
Auto motor und sport CZ & SK Sport
Fashion TV CZ & SK móda

 

Ilustrační foto: Historický televizní přijímač (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.