Senica je západoslovenské okresní město, které má něco málo přes dvacet tisíc obyvatel. Senica je jedním z měst, která se nacházejí v tradiční oblasti Záhoří (Zahorie). Záhoří má mnoho společného s naším Slováckem, a není to jen řeka Morava a podobné nářečí. Poblíž Senice se nacházejí populární lázně Smrdáky, Kunovská vodní nádrž, Brezová pod Bradlom nebo malebné záhorácké městečko Skalica. Kraj skýtá báječné terény pro nenáročné cyklisty, či cyklistické rodiny s menšími dětmi.

Do Senice autem i pěšky

Okresní město Senica leží v Trnavském kraji, ale region kolem Senice je častěji nazýván Záhořím (Zahoriem), někdy také Záhoráckem.  Senicou protéká řeka Teplice, která předtím, než vteče do města, naplní Kunovskou přehradu. Bezprostředně u Senice se Teplice stéká s Myjavou.

Záhorácká Skalica v okrese Senica leží bezprostředně za hranicí s Českem.

Do Senice se dostaneme dobře autem, autobusem, vlakem, na kole i pěšky – z Hodonína to necelých 30, od státní hranice asi 26 kilometrů.

Skalica

 • Když pojedeme do Senice z České republiky, stojí zato zastavit se ve Skalici. Záhorácké městečko bylo vždy „bohaté“, a je to na něm znát i dnes. Je možno navštívit zdejší Záhorské muzeum.

Lázně Smrdáky

 • Na příjezdu od ČR, severozápadně od Senice, se nacházejí lázně Smrdáky. Zdejší minerální voda se k léčebným účelům využívá už od roku 1832, kdy byl postaven první lázeňský dům. Zajímavý je park, který obklopuje zámeček – symbol lázní. Slouží k odpočinku lázeňských hostí. Smrdáky dostaly své nepříliš lichotivé jméno po sirném zápachu, kterým je cítit zdejší léčivá voda. Mimořádně vysoký obsah sirovodíku ve vodě je unikátní ve střední Evropě. Síru obsahuje i léčivé bahno. Přijíždějí sem lidé s nemocemi pohybového aparátu a s neinfekčními kožní nemocemi – například s lupénkou.

Štefánikova mohyla

 • Dalším zajímavým místem senického regionu je Brezová pod Bradlom. Pro turisty je zajímavá mohyla Milana Rastislava Štefánika, kterou navrhl architekt Dušan Jurkovič, který je v Brezové pochován.

Vodní nádrž Kunov

V severní části Senice, v části Kunov, je vodní nádrž, která se svým okolím slouží jako příměstská rekreační oblast. Kolem vodní nádrže jsou travnaté plochy a písková pláž. Vodní plocha je vhodná ke koupání, vodáctví a rybolovu. Pro pěší turisty, cykloturisty i in-line bruslaře je Kunovská přehrada spojena s městem cyklostezkou vedoucí pěknou přírodou podél potoku Teplica.

Rekreační oblast je vybavena:

 • velkým parkovištěm s kapacitou 300 vozidel,
 • šatnami, sociálními zařízeními,
 • loděnicí (půjčovna loděk a vodních šlapadel),
 • sportovním areálem s půjčovnou sportovních potřeb (minigolf, tenisové a volejbalové hřiště, obří šachy, ruské kuželky),
 • hřištěm pro plážový volejbal.
 • Pro děti jsou zde houpačky, prolézačky a pískoviště.
 • V letní turistické sezóně jsou v provozu také restaurace, bufet, potraviny a stánky s občerstvením.

Výlety na kole nebo pěšky

 • Sobotište:
  Habánsky dvůr: zachovaly se zde budovy starého mlýna, radnice, klíčníka, kaple postavené v roce 1873, zvoničky, hrnčířské dílny, bývalé školy, hospodářských staveb – stodol, sklepů a několika domů. Habánsky dvůr představuje jádro památkové zóny Sobotiště.
 • Podbranč:
  Zřícenina hradu Branč. Vznikl v polovině 13. Století. Branč patřil do sítě pohraničních hradů, zajišťoval ochranu obchodních cest přes Karpaty na Moravu. V 17. století se Branč stal pro obyvatele kraje útočištěm před tureckými vpády. Na konci 17. století hrad vyhořel a od poloviny 18. století chátrá.
 • Kýla:
  Pamětní pokoj SNP v osadě U Rehušů. Připomíná období 2. světové války a protifašistického odboje. V exteriéru je památník SNP.
 • Rozhledna Lipovec:
  Rozhledna má tvar věže, která je ukončena dřevěným překrytím vyhlídkové plochy. Kopec, na kterém je rozhledna, má 424 m. n. m. Lokalitou prochází asfaltová místní komunikace, která je vyznačena i jako cyklostezka – žlutě značená.

Foto: Záhorácká Skalica v okrese Senica leží bezprostředně za hranicí s Českem. (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.