Jestliže chceme navštívit slovenské hory a přijíždíme z České republiky, téměř vždy musíme projet Ružomberkem. Město se rozkládá na soutoku Váhu a řeky Revúcej, v kotlině mezi pohořími Velké Fatry, Chočských vrchů a Nízkých Tater. Ružomberok je metropolí oblasti dolního Liptova. Okolní kopcovitá krajina skýtá příležitost k pěkným vycházkám a s četnými vyhlídkami.

Ružomberok v klínu hor

Téměř třicetitisícové město Ružomberok správně spadá do Žilinského kraje. Protéká jím řeka Váh, do které se v Ružomberku od jihu vlévá řeka Revúca, pramenící ve Velké Fatře. Vzhledem k poloze města na březích řek tvoří okolní kopcovitá krajina monumentální rámec.

Ružomberok, historický snímek z roku 1974

Krásná přírodní scenerie poskytuje vynikající podmínky na relaxaci a rekreaci. V okolí je i velké množství turistických tras a zajímavých terénů nejen pro turistiku, ale i pro cykloturistiku.

V Ružomberku a okolí se nachází několik turisticky zajímavých míst.

Doprava do Ružomberku

Do Ružomberku se pohodlně dostaneme po silnici i vlakem. Městem prochází E50 od Žiliny, zastavují zde mimo jiné přímé rychlíky z Česka.

Aktivní dovolená

Ružomberok a jeho okolí je ideálním místem pro kombinované trávení volného času.

  • Lyžování nebo turistiku lze vhodně doplnit vodní zábavou, a to buď na přehradě Liptovská Mara, nebo v akvaparku Bešeňová, který vyrostl v místě výskytu termálních pramenů.
  • Další možnosti wellness nabízejí lázně Lúčka, jedny z nejstarších na Slovensku.
  • Nedaleko Ružomberku se nachází skanzen Vlkolínec, zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
  • Necelých 20 kilometrů od Rožomberku je město Dolný Kubín, z kterého lze po prohlídce pokračovat do Oravského PodzámkuOravskému hradu.

Zajímavé jsou rovněž:

  • Liptovské muzeum,
  • Galerie Ludovíta Fully,
  • hrad Likava,
  • Havránok – archeologické muzeum v přírodě,
  • jeskyně na Liptově,
  • či dřevěný kostel Svatý Kříž.

Skipark Ružomberok

Lyžařské středisko Skipark Ružomberok je vzdáleno pouhých 480 kilometrů od Prahy a 560 kkilometrů od Plzně, a to z něj činí velice zajímavou a snadno dostupnou lyžařskou oblast pro české občany.

Lyžařský areál v Ružomberku se rozprostírá na úbočí Velké Fatry nad městem v nadmořské výšce 545 až 1209 m n. m. Od centra města je vzdálen asi dva kilometry. Pro lyžaře je připraveno 12 kilometrů sjezdařských tratí, nejdelší z nich měří 3,9 kilometru a má převýšení 672 metry. Sjezdovky jsou uměle zasněžované a denně upravované. Lyžaře potěší skibus či parkování zdarma. Lyžařskou výbavu je možno si vypůjčit. V areálu lze provozovat sjezdové i běžecké lyžování, je zde terén i pro skialpinismus.

Vstupní bránou do střediska je Hrabovo, odkud vede lanovka na Malinô Brdo. Kabinková lanovka vede nejprve na vrchol Malinného (960 m n. m.) a odtud potom vede nová čtyřmístná sedačková lanovka na Malinô Brdo (1209 m n. m.). Při výstupu na Malinô Brdo, jeden z vrcholů Národního parku Velká Fatra, se otevře nádherný výhled na Západní, Vysoké a Nízké Tatry, na Chočské vrchy.

Reprofoto: Ružomberok, historický snímek z roku 1974 (z archivu jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.