Púchov leží dvacet kilometrů od hranic s Českou republikou. Rozprostírá se v údolí Váhu okolní scenérii vytvářejí hraniční Javorníky a dále Bílé Karptaty a Strážovské vrchy. Správně spadá Púchov do Trenčianského kraje. V letech 2013 a 2014 byl Púchov oceněn prvním místem v soutěži Nejkrásnější město a obec Slovenska.

První majitel Púchova byl Puch

První písemná zmínka o Púchovu pochází z orku 1234. Tehdy král Belo IV. vydal několik darovacích listi a v jedné z nich je připomínán i muž se jménem Puch, který vlastnil osadu nazvanou podle sebe. Její založení se podle odhadů datuje do prvních let 12. století. Púchovští se po opakovaném zničení svého sídliště Maďary přestěhovali z lokality u Púchovské skálydo rovinatého místo pod skalou.

Púchov na mapě Slovenska

Púchovskou skálu řadí archeologové k nejsilněji osídleným lokalitám pravěku a raných let historie. v archeologii se i užívá termínu púchovská kultura – označuje osídlení hornatých částí Slovenska na konci prvního tisíciletí.

Textilní tradice z Moravy

V první polovině 17. století se v Púchově usadili moravští „bratři“ a ve městě zavedli tkalcovské řemeslo, později i výrobu modrotisku. Díky výhodné poloze se Púchov stal přirozeným obchodním centrem oblasti.

Púchov je město s tradicí textilního a gumárenského průmyslu. Pamětníci znají značku Makyta Púchov, která v dobách socialistického společného státu doslova „oblékala“ celé Československo. Značka je stále živá.

Současný Púchov

Kraj v současné době netrpí nezaměstnaností, město žije dynamickým životem. Sídlí zde Fakulta průmyslových technologií Trenčínské univerzity (asi 400 studentů) se zaměřením na technologii zpracování gumy, textilu a skla.

Pro občany i návštěvníky jsou k dispozici sportovní zařízení: dvě sportovní haly, krytý i venkovní bazén, tenisové kurty, fotbalový stadion.

Pravidelné akce

  • Každoročně v červnu se v Púchově koná národopisná přehlídka Folklórny Púchov.
  • O třetí sobotě v září se na náměstí koná Púchovský jarmark, na němž ožívají tradiční řemesla předků.
  • V první prosincovou sobotu se v městské tržnici koná Mikulášský jarmark.

Výlety do okolí

Nimnice. Nedaleko Púchova se nacházejí lázně Nimnice, nejmladší lázně na Slovensku. Byly zřízeny u slaného zemito-uhličitého pramene s obsahem jodu. Ve čtyřech lázeňských domech se léčí nespecifické nemoci dýchacích cest a poruchy metabolismu. U Nimnice se nachází další lákadlo regionu – přehradní nádrž Nosice. Lze rovněž podniknout výstup na vyhlídkový kopec Holíš, pod jehož úpatím je salaš.

Belušské slatiny. Asi deset kilometrů od Púchova se nachází rekreační a turistické středisko Belušské slatiny. Také zde vyvěrají prameny – ale sirnaté. V lázních postavených za první republiky se léčí revmatické, vnitřní a kožní nemoci. Turisté zde najdou ubytování s kompletními službami.

Lednické Rovne. Obec se nachází asi deset kilometrů od Púchova. V roce 1892 zde byla založena sklárna, a také tradice sklářské výroby, která se zachovala do současnosti. V obci je zámeček, v němž je umístěno Slovenské sklářské muzeum. Kolem zámečku se rozprostírá arboretum s domácími a cizokrajnými dřevinami. Z Lednických Rovní lze podniknout nenáročné túry ke zřícenině hradu Lednice a k Lednickému bradlu, chráněnému přírodnímu výtvoru.

 

Reprofoto: Púchov na mapě Slovenska (Nový atlas světa)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.