Prievidza leží ve středu Hornonitranské kotliny, v podhůří Strážovských vrchů, Žiaru a Vtáčníku. Padesátitisícové město je správním centrem okresu Prievidza. Atraktivní prostředí horní Nitry skýtá četné příležitosti k turistice, rekreaci, sportu a k poznávání přírody. Na území okresu se nachází několik chráněných území.

Hornické město a piaristé

Okresní město Prievidza se rozkládá v nadmořské výšce 260 metrů, ale je obklopeno horami. První písemní zmínka o Prievidze je z roku 1113. Roku 1383 dostalo městská práva. V roce 1666 přišli do Prievizdy piaristé. Byl zde postaven barokní kostel a klášter,který se stal střediskem vzdělanosti a kultury.

V okolí Prievidzy je množství chráněných přírodních památek

V dobách společného státu byla Prievidza prezentována především jako hornické město (spolu se sousední Handlovou). Pod městem se nacházejí ložiska hnědého uhlí.

Cesta do Prievidzy

  • Po silnici se do Prievidzy dostaneme od Trenčína, z E50 přes Bánovce na Bebravou, případně od Zvolena přes Žiar nad Hronom.
  • Vlakem je cestování poněkud komplikovanější, Prievidza neleží na žádné hlavní trati. Je třeba cestovat přes Vrútky nebo Bratislavu.
  • Prievizda má vnitrostátní letiště.

Prievidza – město sportu

V Prievidza přeje sportu. V současné době mohou stálí obyvatelé i návštěvníci využít krytý bazén, mini golf, tenisové kurty, zimní stadion, City Nike arénu a in-line stezku pro bruslení nebo cyklistiku.

Nejvýznamnější památky

  • Piaristický římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice z  roku 1666 podle návrhu italského architekta Biberelliho. V současné době je jedním z nejkrásnějších barokních staveb ve střední Evropě.
  • Farní kostel sv. Bartoloměje apoštola. Původně gotická stavba z konce 14. století, v 17. století byla upravována a rozšířena. V 19. a 20. století byl kostel několikrát restaurován.
  • Kostel Nanebevzetí panny Marie. Nejstarší kostel v Prievidze, původně součást Prievidzského hradu.
  • Lokomotivní depo. Stavba byla vybudována v letech 1912 – 1913, v roce 1938 rozšířena. Svým technologickým vybavením je nejzachovalejším objektem svého druhu na Slovensku. Je významným dokumentem vývoje architektury železničních staveb a historie tohoto druhu dopravy na Slovensku.
  • Sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Prievidza stala prvním městem na Slovensku, kde byla takovýmto způsobem projevena úcta soluňským bratrem.
  • Trojiční sloup. Sloup vyhotovil Dionýz Stanetti v roce 1739. Masivní trojboký sokl má na čelní straně do náměstí reliéf sv. Rozálie z roku 1797, kterým se jeho charakter změnil na morové sousoší. Restaurován byl v letech 1992 – 1995.
  • Pomník padlým v SNP – byl postaven počátkem 50. let 20. století. Na počest bojovníků II. sv. války a účastníků SNP ho vytvořil architekt Štefan Lukačovič a akademický sochař Rudolf Pribiš. Stojí na Náměstí Svobody v centrální části města.

Výlet do okolí

Prievidza leží poblíž lázeňského města Bojnic, kde se také nachází nejkrásnější zámek Slovenska – Bojnický zámek.

Přírodní památky

Chráněné krajinné oblasti
CHKO Ponitrie (Lehota pod Vtáčnikom, Podhradie, Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany, Čereňany, Oslany, Horní Ves, Radobica)
CHKO Strážovské vrchy (Valaská Belá, Čavoj, Tužina)
Národní přírodní rezervace
NPR Rokoš (Nitrianske Rudno, Diviaky nad Nitricou, Diviacka Nová Ves, Nitrianske Sučany)
NPR Velká skála (Bystričany)
NPR Vtáčnik (Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany)
NPR Vyšehrad (Nitrianske Pravno, Vyšehradné)
Přírodní rezervace
PR Bílý Kámen (Cigeľ, Handlová – příměstská část Nová Lehota)
PR Buchlov (Čereňany, Oslany)
PR Makovište (Kamenec pod Vtáčnikom)
PR Temešská skála (Temeš, Čavoj)
Národní přírodní památka
NPP Prepoštská jeskyně (Bojnice)
Přírodní památky
PP Hradisko (Prievidza – příměstská část Hradec)
PP Kobylince (Prievidza – příměstská část Malá Lehôtka)
PP Končitá (Kamenec pod Vtáčnikom)
PP Průlom Nitric (Valaská Belá)
PP Šedý Kámen (Podhradie, Lehota pod Vtáčnikom)

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.