Město Poprad leží přímo pod tatranskými štíty, které mu tvoří typickou a neodmyslitelnou kulisu. Poprad je třetí největší město východního Slovenska a v celostátním žebříčku má desátou pozici. Rozkládá se na obou březích stejnojmenné řeky. Masiv Tater převyšuje kotlinu o dva tisíce metrů. Poprad je tradičně nazýván branou do Tater. Město je dobře připraveno na turisty, kteří zde najdou mnohé zajímavosti.

Poprad: Brána do Tater

Porad je dynamicky se rozvíjející moderní město, administrativní, hospodářské, kulturní a společenské centrum podtatranského regionu.

Poprad

V Popradu žije přibližně třiapadesát tisíc obyvatel. Výhodná zeměpisná poloha umožňuje městu specificky se orientovat na turismus, cestovní ruch a sport, a to pro své obyvatele i četné návštěvníky.

Poprad má starobylou historii, ale na současnost jsou jeho obyvatelé rovněž hrdi. I když se Poprad rozvíjel v toku času postupně, za poslední léta prošel nebývalým rozmachem a byly zde vytvořeny podmínky pro plnohodnotný, moderní, kulturní i společenský život.

Cesta do Popradu

Poprad má výhodnou polohu i hlediska dopravních cest.

 1. Po silnici se do Popradu motoristé snadno dostanou po mezinárodní E50.
 2. Vlakem je Poprad také snadno dostupný: leží na trati Česká Třebová – Žilina Košice, ale rovněž má přímé vlakové spojení s Bratislavou.
 3. V Popradu je i mezinárodní letiště Poprad – Tatry, které s nadmořskou výškou 718 metrů patří k nejvýš položeným mezinárodním letištím v Evropě.

První kroky do MIK

Poprad je město, které na své návštěvníky čeká a je na ně připraveno. Proto je nejlepší první krky namířit do informačního centra, které se místně nazývá Mestská informačná kancelária MIK. Sídlí na náměstí svatého Egídia číslo 43.

Turistům, ale i lidem, kteří Poprad navštíví z jiného důvodu (obchod) poskytnou bezplatně veškeré potřebné rady. MIK podá informace o:

 • kulturních památkách (včetně tištěného turistického materiálu),
 • kulturních, společenských a sportovních akcích ve městě a v okolí,
 • příležitostech k trávení volného času pro jednotlivce, kolektivy a rodiny,
 • informuje o možnostech cykloturistiky v okolí,
 • ubytování a stravování podle požadavků turistů (hotely, penziony, turistické ubytovny, kempy, privaty),
 • dopravě,
 • otevíracích dobách a úředních hodinách institucí a úřadů,
 • o službách a firmách ve městě.

V MIK je možno bezplatně využít internet a koupit si vstupenky na kulturní, sportovní a společenské akce pořádané městem Popradem.

Stručná historie Popradu

Podle archeologických nálezů bylo místo osídleno už před naším letopočtem. První písemní zmínka o Popradu pochází z roku 1256.

Současný Poprad byl až do roku 1946 tvořen menšími obcemi, které spolu těsně sousedily: Matejovce (1251), Spišská Sobota (1256), Veľká (1268),Stráže pod Tatrami (1276) a rekreační část Kvetnica (1880).

Od roku 1991 je Poprad statutárním městem, v jeho čele stojí primátor.

 

Foto: Poprad (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.