Počasí na Slovensku je ovlivněno ročním obdobím, nadmořskou výškou, roční dobou, atmosférickou situací a ovlivňujících meteorologických jevech. Krátkodobou předpověď počasí pro konkrétní dobu pobytu na určitém místě je možno vyhledat na specializovaných meteorologických serverech, kde bývá předpověď počasí i s delší prognózou. Ve Vysokých Tatrách se řídíme místní předpovědí počasí. A věříme ji.

Počasí na Slovensku: Množství srážek

Průměrný roční úhrn srážek na Slovensku kolísá od méně než 500 mm v oblasti Galanty, Sence a východní části Žitného ostrova do přibližně 2 000 mm ve Vysokých Tatrách (Zbojnická chata 2 130 mm).

Méně srážek je v tak zvaném dešťovém stínu pohoří. Poměrně sucho je proto ve spišských kotlinách,  které jsou chráněny Vysokými a Nízkými Tatrami a od jihu Slovenské Rudohořím. Množství srážek na Slovensku roste s nadmořskou výškou. Pohoří na severozápadě a severu Slovenska jsou bohatší na srážky, než pohoří ve střední, jižní a východní oblasti Slovenska.

Víc prší v letním období

Pro Slovensko je typická převaha srážek v létě V průběhu roku připadá na období:

 1. červen až srpen přibližně 40%,
 2. na jaře 25%,
 3. na podzim 20%
 4. a na zimu 15% srážek.

Nejdeštivější měsíc bývá červen nebo červenec a nejméně srážek je v lednu až březnu. Velká proměnlivost srážek způsobuje zejména na nížinách časté a někdy dlouhotrvající období sucha.

V létě se na celém území Slovenska poměrně často tvoří bouřky, při kterých spadne velké množství srážek (skoro každý rok někde na Slovensku dosahuje denní úhrn srážek více než 100 mm). Největší počet dní s bouřkou je na horách, v dolinách a v kotlinách, kde se v průměru vyskytne až 30 až 35 takových dnů za rok. Nejméně bouřek bývá na nížinách. Výskyt bouřek v zimním období je na Slovensku vzácný.

Teplota vzduchu na Slovensku

Na základě dlouhodobých měření teploty vzduchu z různých regionů Slovenska je v průměru nejteplejší oblastí Podunajská nížina s průměrnou teplotou vzduchu:

 • v lednu -1 až -2° Celsia,
 • v červenci 18 až 21° Celsia
 • a v ročním průměru 9 až 11° Celsia.

V oblasti Východoslovenské nížiny je v průměru teplota vzduchu o něco nižší. V kotlinách a údolích řek, navazujících na nížiny (Pováží, Ponitří, Pohroní) dosahuje průměrná roční teplota vzduchu hodnoty v intervalu šest až osm stupňů, v nejvýše položených kotlinách (Popradská, Oravská kotlina) je to méně než šest stupňů Celsia.

S nadmořskou výškou průměrná roční teplota klesá.

 • Ve výšce 1000 metrů dosahuje v průměru hodnoty v rozmezí 4 až 5 ° C,
 • ve výšce 2000 m. n. m. kolem -1 ° C,
 • na hřebenech Vysokých Tater méně než -3 ° C.

V horských dolinách a kotlinách se vyskytují v zimě často teplotní inverze. Zatímco v dobře větraných polohách neklesají absolutní minima ani na -30 ° C, v uzavřených horských dolinách a kotlinách bývají za mimořádně tuhých zim mrazy i kolem -40 ° Celsia.

 1. Nejchladnějším měsícem je leden, v nejvyšších polohách Tater únor.
 2. Nejmírnější zimy jsou v jižní a západní části Záhorské a Podunajské nížiny s lednovým průměrem teploty vzduchu nad -2 ° C.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Zdroj: S využitím info SHÚ.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.