Liptovský Mikuláš je podhorské město, které se rozkládá na pravém břehu Váhu, v „srdci“ Liptovské kotliny. I když má Liptovský Mikuláš nadmořskou výšku 576 metr, okolní hory jsou skoro o tisíc metrů vyšší. Liptovský Mikuláš bývá v některých historických souvislostech označován jako „hlavní město národního společenství Slováků.“

Liptovský Mikuláš v prstenci hor

Do Liptovského Mikuláše se dostaneme po E50 (D1)nebo vlakem od Ružomberku. Bezprostředně před vjezdem do města vedou obě cesty podél vodní  nádrže Liptovská Mara.

Liptovský Mikuláš a okolí

Liptovský Mikuláš (slovensky Liptovský Svätý Mikuláš) je okresní město s asi 33 tisíci obyvatel. Správně náleží do Žilinského kraje. Město leží v Liptovské kotlině, obklopeno prstencem hor. Na severu to je Tatranský národní parkZápadní Tatry, na severozápadě Chočovské vrchy. Jižní rámec tvoří Nízké Tatry.

Liptovským Mikulášem protéká Váh, který se jihovýchodně od města u Královy Lhoty spojuje s Černým Váhem.

Hory mají smrkový porost, nad horní hranicí lesa je pásmo kosodřeviny a dále alpínské louky a skalnaté biotopy. Okolí Liptovského Mikuláše není jen rájem turistů, ale i milovníků přírody, fotografů a filmařů.

Liptovský Mikuláš: Památky

 • Kostel svatého Mikuláše. Jedná se nejstarší stavební památku ve městě a největší raně gotickou stavbou Liptova. Byl postaven jako farní kostel pro obyvatele liptovských obcí, později kolem něj vyrostlo město.
 • Pongrácovská kurie. Druhá nejstarší stavba Liptovského Mikuláše se nachází v blízkosti kostela. V polovině 15. století  byla opevněna, část opevnění je dodnes zachována.
 • Stoliční dům. Barokní budova prvního „stoličného“ domu patří mezi nejvýraznější mikulášské domy. Dům má charakteristickou mohutnou trojlodní arkádu, kterou vystupuje z fronty ostatních na západní straně hlavního náměstí.
 • Župní dům. Byl postaven v letech 1778 až 1793 jako nové sídlo Liptovské stolice. Původně barokní budova byla později přestavěna ve stylu klasicistních župních domů.
 • Jezuitský klášter. Výrazná barokně klasicistní budova byla postavena v letech 1757 až 1764. Svému původnímu účelu však klášter  sloužil jen krátce.
 • Evangelický kostel. Byl postaven v letech 1783 až 1785 na základě tolerančního patentu Josefa II. Věž byla přistavěna až po sto letech. Skrze věž se i vstupuje do kostela.
 • Synagoga. Zdejší synagoga patří k nejstylovějším a největším stavbám svého druhu na Slovensku. Postavena byla v letech 1842 až 1846, současnou podobu dostala při rozsáhlé přestavbě v roce 1906.
 • Zámeček Vranovo. Počátky zámečku se datují kolem roku 1500, kdy byl malou pevností s vdním příkopem. Později byl přestavěn do renesanční podoby. Zámeček se zapsal do dějin jako místo, kde byl v zimě roku 1713 vězněn legendární zbojník a lidový hrdina Juraj Jánošík.

Saknzen v Pribylině

 • Skanzen liptovské vesnice v Pribylině. Vesnička leží asi 25 kilometrů od Liptovského Mikuláše na silnici ke Štrbskému plesu,pod jižními svahy Roháčů. Už zdaleka jsou za ní vidět šindelové střechy překrásného raně gotického kostela Panny Marie. Stavba, o níž byla první zmínka sepsána už v roce 1288, tu nestojí od středověku – byla sem přenesena z Liptovské Mary, vesnice, kterou zatopila stejnojmenná přehrada. Podobný osud má většina budov – areál byl ostatně založen právě kvůli záchraně památek, jež by jinak skončily pod vodou.

Okno na Ohništi

 • Na železniční trati mezi Liptovským Mikulášem a Liptovským Hrádkem leží obec, založená už ve 13. století, Liptovský Ján. Stojí zato navštívit původně gotický kostel sv. Jána, v 17. století opevněný a v 18. barokně přestavěný. Obec je branou do Nízkých Tater vůbec, zejména do Jánské doliny. Přírodní výtvor Okno se nachází na nízkotatranském vrcholu Ohniště, který se vypíná 1538 m nad mořem.
  Okno
  vzniklo zvětráváním vápencového útesu a je největší na Slovensku. Jeho výška je skoro 20 metrů, při základně je asi 10 metrů široké, má gotický tvar. Průchodné z jedné strany na druhou však není, protože se tam nachází svislá skalní stěna spadající přímo do Jánské doliny.
  Okno lze srovnávat s českou největší a nejznámější skalní bránou – Pravčickou bránou na Děčínsku.

 

Reprofoto: Mapka Liptovského Mukuláše a okolí (z archivu jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.