Klenotem mezi městy na západě východního Slovenska je často označována Levoča. Městská památková rezervace nabízí návštěvníkům prohlídku středověkých měšťanských domů, několika kostelů a městských hradeb ze 13. až 15. století, po nichž se občas prochází levočská Bílá paní. Nejvýznamnější postavou Levoče je bezesporu řezbář Mistr Pavel z Levoče, který tam žil a tvořil v první polovině 16. století. V kostele sv. Jakuba je Pavlovo nejvýznamnější dílo, dřevěný gotický oltář, největší svého druhu na světě.
Levoča: Památková rezervace
Historické město Levočaleží na jihozápadě Levočských vrchů. Toto staré hornické a obchodnické město patřilo ve středověku k nejvýznamnějším v Uhersku. První písemná zmínka o něm je z roku 1249. V roce 1405 se stalo svobodným královským městem.
Dnešní centrum Levoče bylo vyhlášeno památkovou rezervací. Zahrnuje gotické, renesanční a barokní měšťanské i sakrální stavby. Součástí je i renesanční radnice, dnes Spišské muzeum, a gotický kostel sv. Jakuba, snad nejznámější levočská stavba vůbec. Byl budovaný od 14. do 17. století na místě starého kostela.
- Gotické a renesanční malby v interiéru a hlavní oltář, dílo Mistra Pavla z Levoče, jsou slovenskými národními kulturními památkami, obdivovanými turisty z celého světa.
Levoču proslavil Mistr Pavel
V domě číslo 20 na levočském náměstí lze navštívit muzeum věnované tvorbě Mistra Pavla. Že se nachází právě zde, není náhoda. S největší pravděpodobností jde o místo, kde se nachází Mistrova dílna. Pavel v domě zřejmě i bydlel. Dům pochází z první poloviny 15. století a dodnes si zachoval některé gotické prvky.
Vystavené exponáty jsou sice vesměs kopie a odlitky, ale i tak si lze udělat dobrou představu o Pavlových schopnostech. Jeho figurky svatých, madon a andělů jsou pozoruhodné. Nacházejí se v přízemí i prvním poschodí a jsou doplněny fotodokumentací a textovými informacemi.
Muzeum se věnuje zejména nejznámějšímu Pavlovu dílu, 18,62 metru vysokému oltáři z chrámu sv. Jakuba. Ten je právem označován za jedno z nejznámějších děl pozdně gotického umění vůbec.
- Jeho další řezbářská díla jsou kromě kostela k vidění i v nedalekém Muzeu Mistra Pavla, který je považován za nejvýznamnějšího slovenského středověkého umělce.
Z Levoče na Spišský hrad
Pokud zamíříme z Levoči dál na východ, můžeme navštívit Spišský hrad, jednu z největších pevností střední Evropy. Zdaleka viditelný hrad zpřístupněn v době od května do října denně včetně pondělí. Spišský hrad je jedním z objektů, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.
Levoča: Další zajímavosti
- Levoča se nachází v nadmořské výšce 573 m.n.m.
- Žije zde asi 15 tisíc obyvatel
- Od roku 1271 centrum svazku 24 spišských měst
- Středisko reformace na Slovensku, v polovině 19. století ohnisko slovenského politického a kulturního snažení
- K hospodářskému úpadku dochází v 19. století, protože se městu vyhnula železnice.
- Zachovaná část hradeb s branami
- Zvonice ze 17. století
- Evangelický kostel z 19. století
- Od roku 2009 je Levoča zapsaná v seznamu památek kulturního světového dědictví UNESCO
Reprofoto: Levoča, historický pohled, konec 70. let 20. století (archiv jez)