Zejména pro lidi z Prahy je nejrychlejší způsob dopravy do Bratislavy letecky. Přistanou na Mezinárodním letišti Milana Rastislava Štefánika. Nachází se v předměstské části hlavního města Ružinově, ale také rovněž se jako jeho lokalita uvádí Ivanka pri Dunaji, protože částečně leží i na jejím území. Historie bratislavského letiště sahá do prvních let společného státu. Tehdy ale první letouny přistávaly a vzlétaly z letiště Bratislava-Vajnory.

Letiště Bratislava-Vajnory

Po první světové válce začal prudký rozvoj civilní letecké dopravy. Bylo jasné, že v podmínkách mladého státu nemůže zůstat její provozování v soukromém sektoru. A tak se do rozvoje civilní letecké dopravy v Československu vložil stát prostřednictvím ministerstva národní obrany, které vlastnilo letouny a vycvičený letecký personál, a ministerstva veřejných prací, do jehož působnosti spadala výstavba letišť.

Byli to vojenští piloti, kteří od 1. března 1923 uskutečňovali zkušební lety mezi Prahou a Bratislavou. Jejich úspěšná činnost vedla československou vládu 19. července 1923 k rozhodnutí o vytvoření podniku Československé státní aerolinie. Byly  založeny 6. října 1923 a dostaly do vínku jak upravená vojenská letadla Aero A-14 (Brandenburg), tak i vojenské piloty. Čekalo se jen na vhodný okamžik oficiálního zahájení činnosti.

Tou se stala slavnost na kbelském letišti k pátému výročí založení republiky dne 28. října 1923. O den později došlo k prvnímu obchodnímu letu ČSA letadlem Aero A-14, pilotem Karlem Brabencem a prvním cestujícím ČSA, novinářem Lidových novin Václavem Königem. Aero A-14 bezpečně přistálo na letišti Bratislava – Vajnory. Kromě zavazadla cestujícího dopravovalo i 15 kg novin včetně symbolických 760 g pošty. V roce 1924 byla linka prodloužena z Bratislavy do Košic.

Z bratislavského letiště byly vypravovány mezistátní lety do rakouské Vídně, rumunských Bukurešti a Kluže, k Jaderskému moři.

Letiště Bratislava-Ivanka

Po druhé světové válce přestalo letiště Bratislava-Vajnory vyhovovat.

  • Na konci 40. let začala výstavba nového letiště v Ivance pri Dunaji, otevřelo se v ro 1951.
  • V roce 1970 se cestující dočkali otevření terminálu, zaměstnanci nového komunikačního systému.
  • V tom samém roce byl zahájen provoz na lince Bratislava – Praha – Amsterodam – New York JFK.
  • O deset let později byl rekonstruován dráhový systém a byly prodlouženy runwaye.

Po rozdělení společného státu a vzniku samostatné Slovenské republiky roku 1993 dostalo letiště v Bratislavě jméno významného slovenského politika Milana Rastislava Štefánika.

Letiště moderního střihu

  • Letiště Bratislava disponuje v současné době třemi terminály. Celkem odbaví ročně téměř deset milionů pasažérů.

 

Cesta k letišti

K bratislavskému letišti zajíždějí linky mětské hromadné dopravy – od hlavního nádraží přes centrum číslo 61, z bratislavské Petržalky linka číslo 96.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.