Komárno je nejjižněji položené slovenské město s nejnižší nadmořskou výškou. Rozprostírá se na levém břehu Dunaje ve východním výběžku Žitného ostrova. Na pravém břehu – už za hranicí – je maďarská část města  Komarom. Turisté mohou do Komárna připlout výletní lodí, ve městě je mezinárodní říční přístav. Velkým lákadlem jsou zdejší termální lázně.

Komárno a Komarom

Komárno je město, které leží ve dvou státech. Na levém břehu Dunaje náleží Slovensku, na pravém břehu Maďarsku. Maďarská část města se nazývá Komarom. Okresní město Komárno náleží do Nitranského kraje. Komárenský okres je velmi vodnatý. Jižní cíp Komárna leží na soutoku Váhu s Dunajem.

Autem, vlakem, lodí

 • Do Komárna se dostaneme autem od Nových Zámků nebo od Dunajské Stredy.
 • Vlakem od Dunajské Stredy a Velkého Mederu, případně od Nových Zámků a Hurbanova.
 • Velmi atraktivní je vodní cesta po Dunaji od Bratislavy, při níž lze zhlédnout vodní dílo Gabčíkovo a dunajská ramena a meandry. V Komárně je mezinárodní nákladní říční přístav. Nákladní lodi a remorkéry dotvářejí kolorit kraje.

Úrodný kraj

Okres Komárno je zemědělský, což je dáno velmi úrodnou půdou. Pěstuje zde především obilí, zelenina a ovoce.

V okrese bylo vyhlášeno několik přírodních rezervací se vzácnými společenstvy živočišných druhů a rostlin.

Turisté se mohou ubytovat v pěti hotelech, třech turistických ubytovnách, třech penzionech a v autokempu s celoročním provozem.

Speciality zdejší kuchyně

 • Návštěvníci Komárna by měli ochutnat zdejší kuchyni, která je ovlivněna dostatkem říčních ryb a sousedstvím s Maďarskem, jehož vliv je ve zdejších specialitách jasně patrný. Mezi typická jídla patří například dunajský kapr s paprikou.

Termální lázně Komárno

Turisty do Komárna lákají termální lázně. V roce 1967 zde byl v hloubce 1224 metrů navrtán pramen, z něž vytryskla voda 54 °Celsia teplá. Voda má léčivé účinky. V místě pramenu byly zbudovány termální lázně. Jezdí se sem léčit lidé s chorobami pohybového ústrojí, s revmatismem a ženy s gynekologickými problémy.

Provozovat jen léčebné lázně, to by bylo neekonomické. Proto lázně v Komárně fungují i rekreačním a relaxačním účelům. Termální koupaliště zabírá plochu dvou a půl hektaru.

Vybavení termálního koupaliště

 • K dispozici je klasický sedací bazén
 • a venkovní letní plavecký a výukový bazén.
 • V areálu koupaliště jsou rozsáhlé plážové plochy, hřiště na plážový volejbal, dětská hřiště s pískovišti, hracími prvky a dřevěným vláčkem pro děti.
 • Pro celoroční využití slouží bazén s mobilní střechovou konstrukcí. Tento bazén je vybaven vzduchovými lůžky, vodopády, intenzívními hydromasážemi.
 • V hlavní budově je finská sauna s ochlazovacím bazénem a sedací bazén s teplou léčivou vodou,
 • a dále provozovny s obvyklými lázeňskými službami.
 • V areálu je možnost stravování bufetového typu.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.