Základy slovenského impozantního hradu Děvína, jednoho z důležitých míst historie Slovanů, položili Keltové už v dobách před naším letopočtem. Mohutný hrad na skále nad soutokem Moravy a Dunaje v místech hranice s Rakouskem má však nejen starobylou, ale i ne tak dávnou historii. Hrad Děvín patří k památkám, které stojí za vidění. Děvín se nachází asi deset kilometrů od centra Bratislavy a mimo jiné se k němu mohou turisté dostat lodí.

„Národní“ hrad Děvín

Hrad Děvín (slovensky Devín) má pro Slováky podobný význam jako Karlštejn pro Čechy. Obě památky mají společnou i malou vzdálenost od hlavního města, a tak se na

Hrad Děvín

ně obrací intenzivní zájem domácích i zahraničních turistů. Zatímco Karlštejn byl vystavěn ve 14. století a má dodnes zachovalý vzhled, Děvín byl pravěkým hradištěm, z něhož zůstaly pouze zříceniny, působící ovšem dodnes velmi impozantním dojmem.

Krásu místa umocňuje, že se hrad Děvín vypíná nad soutokem Moravy s Dunajem.

Historie Děvína

  • Tři sta let před naším letopočtem zde žily keltské kmeny.
  • Vystřídali je Germáni.
  • Pak přišli Římané a Děvín se stal součástí legendárního obranného valu Limes Romanus. Římané, kteří bránili svoji hranici na středním Dunaji až do roku 400, zde vybudovali skutečnou pevnost.
  • V 6. století přišli do prostoru Děvína první Slované a o pár set let později se hrad stal základem obrany Velkomoravské říše před západním tlakem Franků.
  • Ve 13. století už Děvín plnil další obranné úkoly – jako jeden z královských pohraničních hradů hájil západní hranice Uherska.
  • Hrad poté v případě nouze bránil majetky svých pánů, až jej v roce 1809 vyplenila Napoleonova vojska. Od té doby je ruinou.
  • V roce 1836 se Děvín stal místem, kde se první slovenští národní buditelé v čele s Ludovítem Štúrem rozhodli bránit národní identitu Slováků. První pochod Štúrovců na Děvín se konal 24. dubna 1836 a tato tradice se dodržuje dodnes. Tímto datem se zahajuje na Děvíně sezona a v roce 1992 zde Slováci poprvé zapálili svoji vatru svrchovanosti.

 

V dobách „železné opony“

Děvín je zajímavý svou polohou – ne náhodou slovenští předkové vybudovali své sídlo na soutoku Moravy a Dunaje, odkud v současosti lze doslova kamenem dohodit do sousedního Rakouska; ne náhodou právě Děvínem v minulosti procházela „železná opona“. A tak některé části vesnice, například děvínské nábřeží Dunaje, mohli běžní občané navštívit až po roce 1989. Železná opona, po jejímž pádu Děvín konečně přestal plnit obranné funkce, měla jeden pozitivní důsledek – příroda kolem je dodnes téměř panenská. Výlet na hrad lze spojit s příjemnou procházkou kolem původních a neupravovaných břehů Dunaje.

Cesty k Děvínu

Děvín – původně jen malebná vesnice bez jakýchkoliv prvků industrializace či hromadné bytové výstavby – je v současné době městskou částí Bratislavy, z jejíhož centra sem lze autem dojet za 10 až 15 minut.

Také je možno využít autobusu bratislavské městské hromadné dopravy.

Ovšem asi nejpříjemnějším způsobem, jak překonat zhruba desetikilometrovou vzdálenost, je cesta lodí po řece Dunaji. Cestujícím se otevírá mnoho zajímavých pohledů na Bratislavu i na krásnou přírodu na slovenském i rakouském břehu Dunaje. Z bratislavského přístaviště denně vyplouvá několik výletních lodí, které plují kolem Děvína do rakouského Heinburgu a zpět nebo se otáčejí přímo pod hradem.

Celodenní výlet na Děvín

  • Výlet na Děvín slibuje příjemný program na celý den. Prohlídka hradu zabere tak dvě až čtyři hodiny podle zájmu. Pak je možné projít se podél Dunaje a poobědvat. Jediným problémem mohou být nečekaně se objevující roje dunajských komárů. Na parkovišti pod hradem je kromě toho celou sezonu v provozu zóna pro děti.
  • Výlet lodí trvá od dvou do pěti hodin.

Foto: Hrad Děvín (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.