Nejvyšší horou Slovenska – a dříve i nejvyšší československou horou – je Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách. Vystupuje do nadmořské výšky 2655 metrů. Na „Gerlach“ může zdatný zkušený vysokohorský turista vystoupat, ale jedině v doprovodu oficiálního horského vůdce, přičemž ve skupině nesmí být víc než tři turisté.

Výstup na Gerlachovský štít

Na vrchol Gerlachovského štítu nevedou značené cesty. Zdatný turista se k němu může vydat jen v doprovodu horského vůdce. Bez horského vůdce turisté na Gerlach nesmějí. V jedné skupině mohou jít s jedním vůdcem nanejvýš tři turisté.

Sliezsky dom

Na Gerlachovský štít je nejjistější vydat se koncem léta a na podzim (srpen až říjen), kdy je v Tatrách nejstálejší počasí.

Na Gerlachovský štít se vystupuje jinou cestou než bude sestup, ale jedná se okruh začínající a končící na Sliezskom domě (tatranská chata). Po necelé hodině cesty (přechází se nad vodopádem Skok) se dojde k nástupnímu na Gerlachovský štít – Velické próbě.  Exponovaná část cesty je zajištěna řetězy. K vrcholu se stoupá asi pět hodin.

Jako na mnoha štítech, i na vrcholu Gerlachu je umístěn kříž. Od něj je za pěkného počasí nádherný výhled na Slavkovský štít, Lomnický štít se známou budovou meteorologické stanice, na Ľadový štít – třetí nejvyšší vrchol Tater, na Východní Vysokou, Končistou, národní horu Kriváň či na rozeklané Rysy. Z Gelachovského štítu je také možno shlédnout Belianské Tatry, které jsou pro turisty uzavřeny, Západní Tatry, Roháče a Nízké Tatry.

Sestupová cesta vede do Batizovské doliny kolem Batizovského plesa. I na zpáteční cestě je nutno projít přes úsek jištěný řetězy.

Jak si zajistit vůdce

 • Jednou z možností, jak objednat služby horského vůdce, je využít on-line nabídek na specializovaných serverech.
 • Nebo je možno obrátit se na na Spolok horských vodcov přímo ve Starém Smokovci nebo na kancelář asociace českých horských vůdců.
 • Rezervaci je třeba učinit (a mít potvrzenu) před samotným výletem da Tater.
 • S vůdcem se skupina domluví na datu výstupu a případně i na náhradním termínu.
 • Horský vůdce bude chtít znát zkušenosti s vysokohorskou turistikou a aktuální zdravotní stav členů skupiny. Ve vlastním zájmu je třeba vše mu sdělit – cukrovku, vyšší tlak, astma a podobně.
 • Vůdce obvykle připomene, co všechno si musí turisté na výstup vzít.
 • Za bezpečnost během cesty odpovídá horský vůdce.
 • Turisté i vůdce jsou pojištěni pro případ nehody.
 • Na Gerlachovský štít se vychází brzy ráno, aby bylo dost času na cestu.

Soupeření o titul „nejvyšší hora“

V minulosti se o titul „nejvyšší hora Vysokých Tater“ ucházely i některé další tatranské štíty.

 1. Dlouho byl za nejvyšší horu považován zdaleka nápadný hrot památného Kriváně (objevuje se i na slovenských symbolech jako „národní“ hora).
 2. A až do poloviny 19. století pak dostával přednost majestátný Lomnický štít na východní straně Vysokých Tater.
 3. Teprve po dokonalém geodetickém změření jej definitivně překonal Gerlachovský štít.

Spadlo tři sta metrů štítu?

V historii nejvyšších tatranských štítů hraje zajímavou roli také „pouze“ 2452 metrů vysoký Slavkovský štít, vystupující v blízkém sousedství Gerlachu. Podle dobových záznamů postihlo 6. srpna roku 1662 Vysoké Tatry silné zemětřesení, při kterém se zřítila i údajně tři sta metrů vysoká vrcholová partie Slavkovského štítu. O velkém skalním zřícení sice svědčí mohutné sutě pod severní stěnou štítu v oblasti Velké Studené doliny, ovšem tak výrazné jednorázové snížení hory je podle odborníků velmi málo pravděpodobné, spíš nemožné.

Foto: Sliezsky dom (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.