Dunajská Streda leží na jihu Slovenska na Žitném ostrově. Okresní město v Nitranském kraji má asi třiadvacet tisíc obyvatel. Úrodná oblast Žitného ostrova předurčuje hlavní proud ekonomiky – tím je především zemědělská a potravinářská výroba. Návštěvníky zajímají historické pamětihodnosti a termální lázně, které jsou nejpopulárnější v této části Slovenska.
Cesta do Dunajské Stredy
- Do Dunajské Stredy se dostaneme autem od Bratislavy přes Šamorím. Cesta vede podél vodního díla Gabčíkovo, takže je na co se dívat. Ze severu se do města dostaneme od Galanty.
- Cesta vlakem je možná pouze od Bratislavy.
Památky města
- Římsko-katolický kostel sv. Juraje
Nejstarší historická a církevní pamětihodnost města. Kamenné základy kostela, hlavní loď, svatyně a věž byly postaveny v roce 1329 v gotickém stylu. V roce 1518 byl kostel přestavěn v pozdně gotickém slohu na dvoukomorový kostel s vedlejší lodí. Rozsáhlými stavebními úpravami byl kostel v letech 1742-43 zrenovován v barokním slohu. Byly zvýšeny kostelní zdi, postavila se věž. Barokní architektonický sloh je zachován na budově kostela do dnešních dob. V podzemí kostela je hrobka.
- Žlutý zámeček
V roce 1753 dal postavit veszprémsky biskup Márton Bíró Padányi v městské části Pókatelek patrovou kurii s rozsáhlým statkem, pozdější Žlutý zámeček. V roce 1858 Miklós Wahlberg, vídeňský vysokoškolský profesor, budovu od rodiny Kondé odkoupil a pronajal. Zámeček zdědila jeho dcera av roce 1910 ho prodala Hlohoveckého společnosti Dukesz-Herzog, která ji koupila se záměrem hospodářského využití. V letech 1938-1944 zde sídlila maďarská vojenská správa. V roce 1944 a během roku 1945 zde sídlilo nejprve německé a později ruské vojenské velení. Po skončení války budovu převzal pod svou zprávu československý vojenský úřad. V letech 1953-1972 byl zámeček sídlem pozemkového úřadu. V roce 1972 se sem přestěhovalo Žitnoostrovské muzeum. V roce 1977 byla hlavní budova zámečku obnovena. V současnosti je zde umístěna stálá expozice Žitnoostrovského muzea.
- Evangelický kostel
Evangelický kostel byl postaven v novorománském slohu v letech 1863-1883. Hlavní loď má jednoduchý strop, který je členěn pilastry. Věž byla k původní stavbě přistavěna v roce 1938 a je situována do štítového průčelí. Mramorová křtitelnice pochází z roku 1883, varhany byl vyroben v r. 1903 a hlavní neoklasicistní oltář byl vyroben v Banské Bystrici v roce 1933.
- Kostel reformované církve
Stavba kostela byla dokončena v roce 1998 v architektonickém postmodernistickém stylu. Na jeho stavbu byly použity sbírky a dary věřících.
- Židovská modlitebna
V budově někdejší talmud tóry na dnešní Bacsákovej ulici je modlitebna věřících židovské náboženské obce. V minulosti byly ve městě dvě synagogy, obě stavby byly po druhé světové válce zbourány.
- Židovský hřbitov
Hřbitov ortodoxních židů na území města vznikl v roce 1740. Je místem posledního odpočinku mnoha generací židovských rodin. Jsou zde pohřbeni mnozí významní rabíni. Je tu pohřben i nejznámější rabín Jehuda Aszád, jeho hrob je poutním místem. Hřbitov je pěkně udržovaný.
- Vermesova vila
Původní budova vily byla původně jednoúrovňový přízemní stavbou. V roce 1909 ji tehdejší vlastník zrekonstruoval. Dal přistavit věže a vila získala dnešní podobu. Během druhé světové války zde bylo velitelství německé a později ruské armády. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla vila využívána na zájmovou a činnosti dětí a mládeže. V letech 1988 -2002 zde sídlilo vysunuté pracoviště Slovenské národní galerie. Od roku 2005 vilu vlastní Město Dunajská Streda a po přestavbě se stala sídlem Galerie současných maďarských umělců.
Infografika: (archiv jez)