Dunajská Streda leží na jihu Slovenska na Žitném ostrově. Okresní město v Nitranském kraji má asi třiadvacet tisíc obyvatel. Úrodná oblast Žitného ostrova předurčuje hlavní proud ekonomiky – tím je především zemědělská a potravinářská výroba. Návštěvníky zajímají historické pamětihodnosti a termální lázně, které jsou nejpopulárnější v této části Slovenska.

Cesta do Dunajské Stredy

 1. Do Dunajské Stredy se dostaneme autem od Bratislavy přes Šamorím. Cesta vede podél vodního díla Gabčíkovo, takže je na co se dívat. Ze severu se do města dostaneme od Galanty.
 2. Cesta vlakem je možná pouze od Bratislavy.

Památky města

 • Římsko-katolický kostel sv. Juraje
  Nejstarší historická a církevní pamětihodnost města. Kamenné základy kostela, hlavní loď, svatyně a věž byly postaveny v roce 1329 v gotickém stylu. V roce 1518 byl kostel přestavěn v pozdně gotickém slohu na dvoukomorový kostel s vedlejší lodí. Rozsáhlými stavebními úpravami byl kostel v letech 1742-43 zrenovován v barokním slohu. Byly zvýšeny kostelní zdi, postavila se věž. Barokní architektonický sloh je zachován na budově kostela do dnešních dob. V podzemí kostela je hrobka.
 • Žlutý zámeček
  V roce 1753 dal postavit veszprémsky biskup Márton Bíró Padányi v městské části Pókatelek patrovou kurii s rozsáhlým statkem, pozdější Žlutý zámeček. V roce 1858 Miklós Wahlberg, vídeňský vysokoškolský profesor, budovu od rodiny Kondé odkoupil a pronajal. Zámeček zdědila jeho dcera av roce 1910 ho prodala Hlohoveckého společnosti Dukesz-Herzog, která ji koupila se záměrem hospodářského využití. V letech 1938-1944 zde sídlila maďarská vojenská správa. V roce 1944 a během roku 1945 zde sídlilo nejprve německé a později ruské vojenské velení. Po skončení války budovu převzal pod svou zprávu československý vojenský úřad. V letech 1953-1972 byl zámeček sídlem pozemkového úřadu. V roce 1972 se sem přestěhovalo Žitnoostrovské muzeum. V roce 1977 byla hlavní budova zámečku obnovena. V současnosti je zde umístěna stálá expozice Žitnoostrovského muzea.
 • Evangelický kostel
  Evangelický kostel byl postaven v novorománském slohu v letech 1863-1883. Hlavní loď má jednoduchý strop, který je členěn pilastry. Věž byla k původní stavbě přistavěna v roce 1938 a je situována do štítového průčelí. Mramorová křtitelnice pochází z roku 1883, varhany byl vyroben v r. 1903 a hlavní neoklasicistní oltář byl vyroben v Banské Bystrici v roce 1933.
 • Kostel reformované církve
  Stavba kostela byla dokončena v roce 1998 v architektonickém postmodernistickém stylu. Na jeho stavbu byly použity sbírky a dary věřících.
 • Židovská modlitebna
  V budově někdejší talmud tóry na dnešní Bacsákovej ulici je modlitebna věřících židovské náboženské obce. V minulosti byly ve městě dvě synagogy, obě stavby byly po druhé světové válce zbourány.
 • Židovský hřbitov
  Hřbitov ortodoxních židů na území města vznikl v roce 1740. Je místem posledního odpočinku mnoha generací židovských rodin. Jsou zde pohřbeni mnozí významní rabíni. Je tu pohřben i nejznámější rabín Jehuda Aszád, jeho hrob je poutním místem. Hřbitov je pěkně udržovaný.
 • Vermesova vila
  Původní budova vily byla původně jednoúrovňový přízemní stavbou. V roce 1909 ji tehdejší vlastník zrekonstruoval. Dal přistavit věže a vila získala dnešní podobu. Během druhé světové války zde bylo velitelství německé a později ruské armády. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla vila využívána na zájmovou a činnosti dětí a mládeže. V letech 1988 -2002 zde sídlilo vysunuté pracoviště Slovenské národní galerie. Od roku 2005 vilu vlastní Město Dunajská Streda a po přestavbě se stala sídlem Galerie současných maďarských umělců.

Infografika: (archiv jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.