I když je Slovensko tak říkajíc „za humny“, někteří lidé si v plném rozsahu stále neuvědomují, že při dovolené na Slovensku pobývají v cizí zemi a že tam na ně bude jako na cizince pohlíženo. Asi nejvíc to pocítí ti, kteří si nesjednají cestovní pojištění a musí pak zdravotní péči hradit z vlastní kapsy. Pro plánovaný pobyt na horách je nutné ještě pojištění pro zásah horské služby, na ten se zdravotní pojištění nevztahuje. Cestovní pojištění ani pojištění pro pohyb v horách  není drahé a vzhledem k možnému riziku se vyplatí (aniž by rozpočet pro dovolenou nějak zásadně ovlivnilo).

Rizikové chování v bezpečné zemi

Slovensko patří z hlediska „pojišťovnického“ posuzování k zemím bezpečným, ale to neznamená, že bezpečné bude i naše konání.

Na Slovensko obvykle odjíždíme za aktivním odpočinkem, a ten s sebou přináší možná rizika. I tak bezpečné zóně, jako jsou termální koupaliště, aquparky nebo lázně hrozí úraz (stačí uklouznout na mokré podlaze, což je časté), rizika přináší cyklistika, vodácký sport, turistika a horolezectví, což jsou všechno aktivity na Slovensku vyhledávané.

Cestovní pojištění se ale nevztahuje jen na úrazy. Kapesní krádeže nebo vykradení auta nás může na Slovensku potkat zrovna tak, jako v Česku.

Evropské pojištění nekryje všechno

Pro nutné ošetření u lékaře sice postačí platný evropský průkaz zdravotního pojištění, ale tato pojistka nekryje všechny výdaje spojené s ošetřením. Při ošetření je nutno uhradit spoluúčast, která je různě vysoká. Vztahuje se i na předepsané léky a zdravotnické pomůcky, pohotovostní službu, převoz do zdravotnického zařízení, stomatologické ošetření, hospitalizaci (ne všechny nemocnice mají s pojišťovnou uzavřenou smlouvu).

Částky za ošetření bez cestovního pojištění se pohybují v řádech stovek až tisíců – přepočteno na koruny. Například takový převoz do Česka může vyjít i na dvacet tisíc korun.

Pojištění pro zásah horské služby

Ještě krutější je „daň“ za vlastní hazardování, když pomineme povinnost sjednat speciální pojištění pro pohyb v horách, z něhož je kryt případný zásah horské záchranné služby. Na něj se cestovní pojištění nevztahuje. Pojistka není vysoká a zahrnuje náklady horské záchranné služby při vyhledávání ztracené osoby, její vysvobození z nebezpečí, přepravu z hor ke zdravotnickému zařízení. Když dojde k nejhoršímu, kryje tato pojistka i přepravu ostatků pojištěnce z místa neštěstí.

  • V případě nutného vzletu vrtulníků se cena zásahu pohybuje v řádu stovek tisíc korun.

Pojištění se vztahuje na pohyb v Belianských, Nízkých, Vysokýcha Západních Tatrách, Malé Velké Fatře, Pieninách, Středních Beskydech a ve Slovenském ráji.

Potvrzení pro pojišťovnu

  • Jestliže při sjednaném cestovním pojištění hradíme při ošetřování nějaké úkony sami, vyžádáme od ošetřujícího lékaře potvrzení, které pojišťovna proplatí.
  • Všechny podrobnosti cestovního pojištění si necháme vysvětlit od pracovníka pojišťovny, v níž cestovní pojištění sjednáváme.
  • Před podpisem zkontrolujeme obsah smlouvy.
  • Všechny doklady o pojištění a platný průkaz evropského pojištění máme s sebou.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.