Před odjezdem na dovolenou do zahraničí nás zajímají průměrné ceny zboží, abychom věděli, s jakou částkou na útratu musíme počítat, abychom nestrádali, a nebo se nedostali do finančních potíží. V případě návštěvy Slovenska můžeme být klidní – utratíme tam stejně, jako bychom za stejné zboží či služby platili v Česku. Ceny na Slovensku se řídí druhem a jakostí zboží, místem a době nákupu. Pro návštěvníka z České republiky hraje určitou roli i cena eura.

Na Slovensku platíme v eurech

Na Slovensku se platí v eurech, což je asi největší oříšek pro turisty, kteří nejsou na eura zvyklí. Ceny zboží jsou uváděny s dvěma desetinnými místy, v eurech a centech. Přepočítat to na koruny dělá matematicky nenadaným jedincům dost problém.

Při nákupu pak může dojít k rozdílné situaci:

 1. buď se obáváme nakoupit, protože máme „pocit“, že je zboží drahé.
 2. A nebo si naopak neuvědomíme, je jedno dvě eura je poměrně dost peněz.

Příklad: Stává se například při placení v restauraci. Účet činí osm euro, my dáme deset a mávneme rukou – „To nechte, to je dobrý…“ Že naše „diškerece“ byla víc než padesátka si uvědomíme až v okamžiku, když dáváme dohromady poslední hotovost třeba na autobus.

Kalkulačka není ostuda

Proto není vůbec žádná ostuda, když si budeme ceny přepočítávat na kalkulačce (třeba na té, co je v každém telefonu). Není to vůbec žádná ostuda a nikdo se nad tím nepozastaví.

 • Ostatně sami Slováci to nedělali jinak, když bylo euro v roce 2009 zavedeno jako jediná oficiální měna. Od prvního ledna byly ve všech obchodech náhle ceny v eurech. Jedna dosavadní slovenská koruna platila 3,319 eurocentu. A teď to z hlavy přepočítávejte!

Výsledek? Je to skoro stejné

Když jsme vybaveni kalkulačkou (a nebo jsme dobří počtáři), můžeme se vydat na nákupy. Přepočítávat budeme tak první dva dny, protože záhy zjistíme, že jsou ceny na Slovensku přibližně takové jako u nás. I podmínky nákupu jsou obdobné jako u nás.

S čím musíme počítat

Obecně platí:

 • Levněji je v hypermarketech, ale také se musíme smířit s mnohdy nižší kvalitou (jako u nás).
 • V hypermarketech jsou poskytovány různé slevy – akce, výprodeje, ale nelze se spolehnout, že budou trvat věčně a že jsou ve všech městech (dtto).
 • Výprodeje textilního zboží jsou ve stejných dobách, jako všude jinde v Evropě – koncem příslušné sezony.
 • V malých obchodech na vesnicích nemusí být všechen sortiment a může být dráž. Spoléhat se na to, že bude venkovský obchod otevřen hluboko do večera nelze. Také je běžné, že když se v malém obchodě vyprodá všechno denní zboží (pečivo), další bude až druhý den (jako u nás).
 • Musíme počítat s tím, že v exponovaných horských střediskách či v lázeňských městech jsou ceny vyšší (i v Čechách tomu tak je).
 • Pečivo v nádražních bistrech je dražší, než totéž zboží v hypermarketu na kraji města (dtto).
 • Cena benzínu a nafty záleží na aktuální situaci na světovém ropném trhu, a dále na tom, u jakého typu pympy čerpáme (jinak na dálnici, jinak v jihoslovenském nebo západoslovenském městečku).

S čím nemůžeme počítat

 • Například s tím, že by byly ovčí sýry levnější než kvalitní sýry z kravského mléka.
 • Že nás „bača“ na kolibě pohostí zadarmo nebo že bude u něj brynza levnější (proč by, vždyť je to jeho podnikatelská aktivita!). Jen máme jistotu kvality.
 • Na farmářském či zeleninovém trhu se nepokoušíme smlouvat (jestli ovšem nejsme ten typ člověka, který zkouší smlouvat i v Česku). Nepochodíme, nejsme na „balkáně“.
 • V jižních oblastech se můžeme v sezoně ovoce setkat s nízkými cenami místních produktů. Nemůžeme však očekávat, že v tu dobu koupíme třeba meruňky za stejnou cenu i na Štrbském Plese.
 • Naopak, ani v době, kdy je dostatek ovčího mléka, nebude nejlepší májová brynza levnější (v zimě není dražší, ale prostě není).

Slovenské názvy zboží

Při nákupu zboží se víc než v jiné situaci setkáme s rozdílností jazyka. Není vůbec nic špatného, když si nesrozumitelný název necháme přeložit. Slováci češtině rozumějí, a možná i lépe, než Češi slovenštině. Stačí jen slušně požádat, a přidat úsměv. Domluva je víc než jistá.

 

Ceník slovenského zboží

Uvádět jakýkoliv ceník je bezpředmětné, protože se ceny na Slovensku mění stejně rychle jako u nás, a co platilo dnes, je zítra úplně jinak. Ceny mohou „vyletět“ nebo naopak klesnout. Proto, chceme-li si udělat co nejpravdivější obrázek o cenách před odjezdem na Slovensko, otevřeme si aktuální nabídkové letáky obchodů, které jsou zveřejňované na internetu. Právě tak se dozvíme aktuální cenu benzínu a nafty.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.