Typickou vedutu hlavního města Slovenska vytváří Bratislavský hrad. Doslova majestátně se vypíná na skalnatém výběžku nad Dunajem. Mohutný pravoúhlý blok se čtyřmi nárožními věžemi stojí strategickém místě, které bylo osídleno už v době Velké Moravy. Bratislavský hrad byl v roce 1961 vyhlášen národní kulturní památkou číslo jedna.

Bratislavský hrad: Stručná historie

V místě Bratislavského hradu stála v devátém století bazilika a palácová stavba. Na architektuře hradu se nejvíc odrazily přestavby a dostavby v období gotiky, renesance a tereziánský stavební styl.

Bratislavský hrad ještě se žlutou fasádou.

V polovice šestnáctého století, kdy se Bratislava stala na dvě stě let korunovačním městem Uherska, sloužil hrad jako sídlo panovníka. Konala se na něm zasedání Uherského sněmu.  V korunovační věži byly uchovávány korunovační insignie uherských králů.

Panovnice Marie Terezie zde ráda přebývala. Hradu dala potřebnou péči a připomíná se, že na Bratislavském hradu vychovávala i svých šestnáct dětí.

Sto padesát let troskou

Poté, kdy se královský dvůr přestěhoval do Vídně, sloužil hrad k účelům generálního semináře jako místo vzdělávání. Dalším majitelem byla armáda a roku 1811 Bratislavský hrad vyhořel, a pak stál víc než století století a půl v troskách. Připomínají to i dobové snímky a obrazy. Existovaly i plány na jeho zbourání.

V padesátých letech minulého století začala rozsáhlá rekonstrukce Bratislavského hradu. Poté byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Zajímavost

  • Bratislavský hrad má typickou siluetu, někdy se úsměvné říká, že vypadá jako obrácený stůl. Ale jen jedna z jeho věží je skutečná věž stavěná od základu, a to na jihozápadě budovy. Ostatní jsou věže jsou nepravé, jen postavené na obvodové zdivo a vestavěné do střechy.

Symbol města i státu

Bratislavský hrad – podobně jako pražské Hradčany – nemůže chybět na žádném reprezentativním zobrazení. Jeho motiv byl použit na československé  pěti set korunové bankovce, v současné době je jeho motiv vyražen na mincích v hodnotě 10, 20 a 50 centů.

Reprezentace i odpočinek

V současné době je Bratislavský hrad využíván k reprezentačním účelům slovenského státu. Je ale celoročně otevřen veřejnosti.

  • Návštěvníci si mohou prohlédnout expozice historického oddělení Slovenského národního muzea.
  • Hrad je také častým cílem vycházek Bratislavanů i návštěvníků hlavního města.
  • Jsou z něj malebné vyhlídky na historický střed Bratislavy, na Dunaj a na novou výstavbu na druhém břehu Dunaje – Petržalku. Za dobré viditelnosti jsou vidět i vrcholky Alp.

S bílou fasádou Bratislavský hrad omládl

V roce 2009 začala dosud poslední velká rekonstrukce Bratislavského hradu. Pro veřejnost znamenala jednu zásadní změnu: bratislavský hrad dostal novou fasádu, nikoliv však žlutou, kterou měl, ale bílou.

Bílá fasáda odpovídá barvě, kterou podle zjištění restaurátorů měl v době panování Marie Terezie, v baroku. Historici došli ke zjištění (mimo jiné z dochovalých dobových nátěrů), že byl Bratislavský hrad bílý od gotiky až po zničujícího požáru.

  • Pro ty, kdo hrad znali nebo i denně vídali, je změna barvy velmi nápadná, a to zejména při noční iluminaci. Ale všichni se shodují, že opravená fasáda se všemi prvky hradu „sluší“, že doslova omlád.

 

Foto: Bratislavský hrad ještě se žlutou fasádou. (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.