Bratislava, hlavní město Slovenska, patří mezi nejhezčí města na břehu Dunaje. Její bohatá historie sahá až do starší doby kamenné a první zachovaná písemná zmínka je z roku 907. V současné době je sídlem prezidenta, slovenské vlády, parlamentu a vrcholných státních orgánů a institucí. Turisté mohou při návštěvě Bratislavy vidět tolik zajímavostí, že stojí zato udělat si předem malý „itinerář“ – nejen z hlediska zajímavosti, ale lokality.

Bratislava: Perla na Dunaji

Bratislava, Nový most

Na břehu evropského veletoku Dunaje se rozkládá město, které jde v historii známo pod dvěma názvy: historickým Prešpurk a současným Bratislava.

Hlavní město Slovenské republikyláká turisty a zve turisty z celého světa k návštěvě. Bratislava má pradávnou historii. Pozůstatky mladší doby kamenné jsou vidět nejen v samém centru města, ale i v městské části Děvín. Nejvýznamnější epochou však byla pro Bratislavu doba železná. Dodnes jsou zachovány názvy malých osad z tohoto období (Devínská Nová Ves, Trnávka).

V roce 1291 získala Bratislava plné městské výsady od uherského krále Ondřeje III., které městu zaručovaly nezávislost, samosprávu a svobodný obchod. Ve městě se vystřídaly všechny slohy a každý z nich za sebou zanechal nesmazatelný rukopis na domech, kostelech, na obchůdcích, pasážích a v architektuře ulic.

Bratislava, hlavní město

Dominantou Bratislavy je hrad, který se v 18. století stal královským sídlem. Dnes jsou zde reprezentační prostory Národní rady Slovenské republiky, vlády Slovenské republiky a expozice Slovenského národního muzea.

Ale Bratislava má i další dominantu, kterou je vyhlídková věž na Novém mostě přes Dunaj. Výtahem se dostaneme do nejvyššího patra s vyhlídkovou věží a restaurací, odkud lze shlédnout celé město. Při dobrém počasí je vidět až do Vídně.

Co turisty zajímá

  • Centrem historické části města je  Hlavní náměstí. Jeho dominantou je Stará radnice, jejíž jádro tvoří Dům s věží, postavený v polovině 14. století. V současnosti je nejstarší radniční budovou na Slovensku. Tvoří ji budovy Pawerův a Ungerův dům a Apponyiho palác, postavené v různých uměleckých stylech. Až do druhé poloviny 19. století byla radnice sídlem městské samosprávy.
  • Z náměstí vede do starého města pěší zóna jedinou zachovalou branou středověkého opevnění – Michalskou. V její věži je dnes Muzeum zbraní a středověkého fortifikačního umění.
  • Na náměstí stojí budova Slovenského národního divadla
  • a rovněž se zde nachází nejstarší bratislavská fontána, Ganymedova.
  • Historicky nejcennější je Maximiliánova fontána z roku 1572. Je současně i památníkem Maximiliána II., prvního panovníka korunovaného v Bratislavě, který je zobrazen v podobě potulného rytíře Rolanda na Malém náměstí.
  • V blízkosti divadla je proslulý hotel Carlton.

Bratislavská muzea

V Bratislavě je množství muzeálních památek a galerií, například Slovenské národní muzeum, Archeologické muzeum, Hudební muzeum. Farmaceutické muzeum, Vinohradnické muzeum a Muzeum uměleckých řemesel.

Bratislavský hrad

Na břehu Dunaje, na 85 metrů vysokém vrchu se tyčí Bratislavský hrad připomínající „stůl obrácený vzhůru nohama.“ Přestože je většina jeho místností návštěvníkům uzavřena (hrad slouží k oficiálním státním účelům), zůstává častým cílem turistů, kteří zde mohou zhlédnout výstavu Klenoty dávné minulosti Slovenska. V prostoru sklepení jsou vystaveny drahé kovy, bižuterie, kamenné nádoby, které mapují historii osídlení jižní části Slovenska.

 

Foto: Bratislava, hlavní město Slovenska (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.