Ve středověku se prý říkalo: „Zaživa v Bystrici, po smrti v nebi“. Pochází zřejmě z doby, kdy se stříbro a měď z banskobystrických dolů prodávaly po celé Evropě a kdy neporušená okolní příroda vytvářela krásné scenérie. Uběhla století a Banská Bystrica stále patří k nejatraktivnějším turistickým cílům na Slovensku.

Šikmá věž v Banské Bystrici

Pro návštěvníka je nejzajímavější historické centrum Banské Bystrice. Rozvoj hornictví, na němž se především podíleli přistěhovalci ze Saska a Tyrolska, poznamenal tvář města do dnešních dnů. To je znát zejména na poměrně honosném centrálním náměstí. V centru na náměstí Slovenského národního povstání jsou především výstavné domy.

 • Například Beniczského dům, původně gotická stavba z roku 1554, má krásné freskyna stropech.

  Banská Bystrica

 • Naproti němu lze nalézt v takzvaném Thürzově domě Městské muzeum, jež je otevřeno každý den kromě soboty.
 • Mezi dominanty náměstí patří i barokní kostel z roku 1715,
 • morový sloup
 • a veliká zvláštnost – dvacet metrů vysoký černý mramorový obelisk na památku ruských a rumunských vojáků z druhé světové války.
 • Zcela ojedinělou atrakcí je Hodinová věž, která byla od roku 1567 využívána pro strážní účely. Nejzajímavější na ní není její stáří, ale to, že v důsledku chyb stavařů je nakloněna, a to o asi 90 centimetrů. Další úpravy její „pád“ naštěstí zastavily.

Hrad přímo ve městě

Jedna z nejvzácnějších pamětihodností Banské Bystrice je městský hrad postavený v protitureckém období – v letech 1480 až 1510. Stavba má  statut Národní kulturní památky.

Hned za hradem je impozantní Farský kostel s původní románskou věží, ve 14. století přestavěný do gotické podoby. Jeho ozdobou je dřevěný vyřezávaný oltář od Mistra Pavla z Levoče, který patří mezi to nejkrásnější, co lze v Banské Bystrici najít. Za Farským kostelem je dále Slovenský kostel z poloviny patnáctého století, který je – podobně jako sousední Matyášův dům z roku 1479 – součástí zachovalého městského opevnění, jež zachránilo bohaté báňské sídlo před nájezdy Turků.

Načerpejte novou inspiraci pro zájezd či dovolenou na Slovensku na tomto odkazu ZDE!

Příjemné procházky pěší zónou

Velká část centra Banské Bystrice je v současnosti pěší zónou. Dlažba má nejenom zajímavé tvary, ale je i barevná, a protože jsou do ní zasazena světla, vytváří zejména vpodvečer příjemně nostalgickou atmosféru.

 • Ve středu města a v přilehlých ulicích je dostatek restaurací a kaváren.

Partyzánská turistika

Banská Bystrica nabízí ale turistům i další zvláštnost – upomínky na Slovenské národní povstání, jehož byla v roce 1944 centrem. Na mnoha domech jsou umístěny tabulky s nápisem Historická památka. Tyto domy mnohdy nemají žádnou zvláštní historickou a architektonickou hodnotu, zasedaly v nich ale štáby partyzánů.

Památník SNP

Samostatnou kapitolou v tomto směru je Památník SNP. Dílo architekta Kuzmy bylo otevřeno v roce 1969 a od té doby vzbuzuje neustálé vášně laiků i odborníků. Přestože má mnoho odpůrců, jedná se zcela jistě o jednu z nejpozoruhodnějších moderních staveb ve střední Evropě. Sbírky v něm uložené se v posledních letech sice zbavily bývalého ideologického nánosu, ale žádným trhákem pro turisty se asi nikdy nestanou. Expozice jsou ovšem doplněny o různé výstavy a ty už jsou zajímavější.

Do Bystrice na lyže

V zimních měsících je nejlepší kombinovat návštěvu Banské Bystrice se sportem. V nejbližším okolí se nachází mnoho lyžařských středisek, která zejména mimo víkend nabízejí výborné podmínky. V okruhu pouhých třiceti kilometrů od Banské Bystrice se nacházejí lyžařská střediska:

 • Donovaly,
 • Šachtičky,
 • Králiky,
 • Kordíky,
 • Skalka,
 • Podkonice,
 • Špania Dolina
 • a další.

Všude se dá lehce dojet autem či autobusem.

Víte, že…

… družebním městem Banské Bystrice je Hradec Králové? A protože jsou obě města i metropolemi krajů, „druží“ se spolu i oba územní celky.

Foto: Banská Bystrica (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>