Ve středověku se prý říkalo: „Zaživa v Bystrici, po smrti v nebi“. Pochází zřejmě z doby, kdy se stříbro a měď z banskobystrických dolů prodávaly po celé Evropě a kdy neporušená okolní příroda vytvářela krásné scenérie. Uběhla století a Banská Bystrica stále patří k nejatraktivnějším turistickým cílům na Slovensku.

Šikmá věž v Banské Bystrici

Pro návštěvníka je nejzajímavější historické centrum Banské Bystrice. Rozvoj hornictví, na němž se především podíleli přistěhovalci ze Saska a Tyrolska, poznamenal tvář města do dnešních dnů. To je znát zejména na poměrně honosném centrálním náměstí. V centru na náměstí Slovenského národního povstání jsou především výstavné domy.

 • Například Beniczského dům, původně gotická stavba z roku 1554, má krásné freskyna stropech.

  Banská Bystrica

 • Naproti němu lze nalézt v takzvaném Thürzově domě Městské muzeum, jež je otevřeno každý den kromě soboty.
 • Mezi dominanty náměstí patří i barokní kostel z roku 1715,
 • morový sloup
 • a veliká zvláštnost – dvacet metrů vysoký černý mramorový obelisk na památku ruských a rumunských vojáků z druhé světové války.
 • Zcela ojedinělou atrakcí je Hodinová věž, která byla od roku 1567 využívána pro strážní účely. Nejzajímavější na ní není její stáří, ale to, že v důsledku chyb stavařů je nakloněna, a to o asi 90 centimetrů. Další úpravy její „pád“ naštěstí zastavily.

Hrad přímo ve městě

Jedna z nejvzácnějších pamětihodností Banské Bystrice je městský hrad postavený v protitureckém období – v letech 1480 až 1510. Stavba má  statut Národní kulturní památky.

Hned za hradem je impozantní Farský kostel s původní románskou věží, ve 14. století přestavěný do gotické podoby. Jeho ozdobou je dřevěný vyřezávaný oltář od Mistra Pavla z Levoče, který patří mezi to nejkrásnější, co lze v Banské Bystrici najít. Za Farským kostelem je dále Slovenský kostel z poloviny patnáctého století, který je – podobně jako sousední Matyášův dům z roku 1479 – součástí zachovalého městského opevnění, jež zachránilo bohaté báňské sídlo před nájezdy Turků.

Příjemné procházky pěší zónou

Velká část centra Banské Bystrice je v současnosti pěší zónou. Dlažba má nejenom zajímavé tvary, ale je i barevná, a protože jsou do ní zasazena světla, vytváří zejména vpodvečer příjemně nostalgickou atmosféru.

 • Ve středu města a v přilehlých ulicích je dostatek restaurací a kaváren.

Partyzánská turistika

Banská Bystrica nabízí ale turistům i další zvláštnost – upomínky na Slovenské národní povstání, jehož byla v roce 1944 centrem. Na mnoha domech jsou umístěny tabulky s nápisem Historická památka. Tyto domy mnohdy nemají žádnou zvláštní historickou a architektonickou hodnotu, zasedaly v nich ale štáby partyzánů.

Památník SNP

Samostatnou kapitolou v tomto směru je Památník SNP. Dílo architekta Kuzmy bylo otevřeno v roce 1969 a od té doby vzbuzuje neustálé vášně laiků i odborníků. Přestože má mnoho odpůrců, jedná se zcela jistě o jednu z nejpozoruhodnějších moderních staveb ve střední Evropě. Sbírky v něm uložené se v posledních letech sice zbavily bývalého ideologického nánosu, ale žádným trhákem pro turisty se asi nikdy nestanou. Expozice jsou ovšem doplněny o různé výstavy a ty už jsou zajímavější.

Do Bystrice na lyže

V zimních měsících je nejlepší kombinovat návštěvu Banské Bystrice se sportem. V nejbližším okolí se nachází mnoho lyžařských středisek, která zejména mimo víkend nabízejí výborné podmínky. V okruhu pouhých třiceti kilometrů od Banské Bystrice se nacházejí lyžařská střediska:

 • Donovaly,
 • Šachtičky,
 • Králiky,
 • Kordíky,
 • Skalka,
 • Podkonice,
 • Špania Dolina
 • a další.

Všude se dá lehce dojet autem či autobusem.

Víte, že…

… družebním městem Banské Bystrice je Hradec Králové? A protože jsou obě města i metropolemi krajů, „druží“ se spolu i oba územní celky.

Foto: Banská Bystrica (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.