Mezi Liptovským Mikulášem a Ružomberkem leží obec Bešeňová, která je stále známější a navštěvovanější. Zásluhu na tom mají horké minerální prameny. Termální lázně  a aquapark v liptovské obci Bešeňová s víc než deseti bazény využívají návštěvníci po celý rok a zdejší horký pramen umožňuje koupání venku i v zimě. Z jedné strany lemují obec vrcholky Nízkých Tater a ze strany druhé Vysoké Tatry a koupání v teplé vodě přijde vhod i po celodenním lyžování.

Termální lázně: Zdraví a odpočinek

Obec Bešeňová leží 12 kilometrů východně od Ružomberku, na pravém břehu Váhu. K dispozici je osm venkovních bazénů s celoročním provozem:

  • Dva plavecké bazény (velký a malý),
  • pět relaxačních bazénů s různými vodními atrakcemi a masážními prvky jako například podvodní lavice a lehátka po okrajích bazénů, vodní trysky, vodní hřib, vodní číše
  • a jeden neplavecký dopadový bazén.

Dětem se líbí tři venkovní tobogany. Všechny bazény jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, není obecné zdravotní nebo věkové omezení.

V areálu lze rovněž využít čtyři vnitřní bazény. Jsou rovněž přístupny celoročně. Teplota vody v nich je 27 až 39 stupňů.

  • Sedací bazén je vybaven masážními prvky,
  • velký plavecký vnitřní bazén má tobogan a prvky vodní zábavy,
  • dětský bazén se skluzavkou a vodním hřibem
  • a otevřené nezastřešené atrium s vířivkami.

Ozdravné účinky vody

Doporučováno je především koupání v zimě v otevřeném bazénu, když se teplota venkovního vzduchu pohybuje pod bodem mrazu.

Termální pramen v Bešeňové vyvěrá z hloubky 1987 metrů, má asi 60 stupňů Celsia a před použitím je třeba vodu ochlazovat. Ve venkovních plaveckých bazénech se teplota vody pohybuje od 27 do 30 stupňů a v klidových bazénech od 36 do 42 stupňů. Tuto teplotu provozovatelé udrží, i když je venku minus 20 stupňů. Před ochlazením se voda využívá k vyhřívání skleníků s rajčaty.

Zdejší pramen obsahuje velké množství železa a lithia. Bešeňovská voda působí blahodárně nejen na dýchací cesty, pohybové ústrojí a urologické potíže, ale má regenerační vliv hlavně na psychiku. Odborníci tvrdí, že voda obsahuje až 36 prvků prospěšných tělu a mnozí ji označují za slovenskou viagru. Účinků vody se rovněž doporučuje k posílení imunitního systému, zbavení se stresů, relaxaci.

 

Složení vody

Na – sodík, K – draslík, Ca – vápnik, Mg – horčík, Fe – železo, Cl – chlór, NO – oxid dusnatý, SO2/4 – oxid síričitý, PO2/4 – oxid fosforičitý, HCO2 – kyselina kysličitá, H2S – sirovodík, Li – lithium, Mn – mangan, NH

Bešeňová: Wellness služby

  • V areálu jsou poskytovány wellness služby všeho druhu.
    Například: inhalační kúry, suchá finská sauna, ochlazovací bazén, hydromasážní bazén, vyhřívané „zlaté“ křeslo, římská koupel, tepidarium, Kneippova koupel, studená pára, hydromasážní sprcha a hydromasáž nohou, vodní smršť, turecká mýdlová masáž.

Kam na výlet v okolí

Nedaleko Bešeňové jsou krásné hory, Ružomberok, skanzen Vlkolínec, Liptovský Mikuláš, přehrada Liptovská Mara. Oblast je stále vyhledávána turisty.

 

Ilustrační foto: sxc.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.